Logo
Włochy: "Antymeczetowe" zmiany w lokalnym prawie

4 października 2016 22:38

Władze włoskiego regionu Ligurii zatwierdziły kontrowersyjną ustawę, która w praktyce może znacznie utrudniać czy wręcz uniemożliwiać budowanie meczetów w okolicy. Krytycy nowych przepisów wskazują, że uregulowania są sprzeczne z konstytucją.

Zmiany, które zostały zaproponowane przez Ligę Północną, zostały przegłosowane stosunkiem 16 deputowanych "za", do 15 "przeciw". Przyjęte przepisy definiują nowe reguły dotyczące standardów budowlanych, które muszą zostać spełnione przez stawiane w Ligurii budynki. Od teraz muszą one spełniać regionalną tradycję, który to warunek jest trudny do spełnienia w przypadku meczetów.

Twórcy nowego prawa zapewniają, że nie zostało ono uchwalone w związku z niechęcią do Islamu. Mimo to lokalne media uznały przyjęte zmiany za „antymeczetowe”. Projekt ustawy zawierający podobne przepisy został zatwierdzony w regionie Lombardia, ale w 2015 roku został odrzucony przez włoski Trybunału Konstytucyjny, który stwierdził, że takie prawo mogłoby „utrudniać lub zagrażać wolności religii”.

NW

Źródło: newsbook.pl