Logo
Włochy: Najstarsza kobieta na świecie świętuje urodziny

29 listopada 2016 19:18

W wtorek 29 listopada 117 lat kończy Emma Morano z Piemontu. Jest ona w tej chwili najstarszym człowiekiem na świecie i jedyną już osobą, która urodziła się w XIX wieku. Pochodzi z rodziny osób długowiecznych, jej matka żyła 91 lat, a siostra 107. 

 

Do 114. roku życia Emma Morano była samodzielna. Mieszkała sama w dwupokojowym mieszkaniu w przysiółku Pallanza nad Lago Maggiore koło Verbanii. Od lat odżywia się tak samo: trzy surowe jajka dziennie i mielone mięso w rosole. Lekarz kazał jej odstawić ulubione czekoladki orzechowe, słynne gianduiotti. Pani Morano opowiadała w wywiadach, że gdy miała 26 lat, została przymuszona szantażem do małżeństwa. Jej mąż był agresywny i porzuciła go niedługo po tym, jak umarł ich mały synek, stało się to w 1938 roku. Nigdy więcej nie wyszła za mąż. Pracowała natomiast do 75. roku życia.

Pani Emma twierdzi, że czuje się świetnie. 117-latka nigdy nie była w Rzymie, morze widziała raz tylko w życiu w Genui. Życzenia urodzinowe przysłali jej prezydent Włoch Sergio Mattarella i papież Franciszek.

NW

Źródło: TVP Info