Logo
Wróg u bram stolicy ISIS. Koniec Państwa Islamskiego w obecnej formie jest bliski

6 listopada 2016 18:11

Ar-Rakka - nieformalna stolica Państwa Islamskiego jest bliska odbicia z rąk ISIS. Dokonać mają tego Kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony i Syryjskie sił demokratyczne przy wsparciu US Army.  

W ramach akcji "Gniewny Eufrat", koalicja złożona z przeciwników ISIS zamierza odbić Rakkę. Syryjscy dowódcy ogłosili to podczas ostatniej konferencji prasowej. Rakka to jeden z dwóch ostatnich bastionów islamistów obok miasta Mosul, położonego na północnym-zachodzie Iraku.

W akcji oswobadzania miasta udział wezmą siły syryjskie przy wsparciu amerykańskiego lotnictwa. Syryjscy generałowie nie dopuszczają jednak do udziału w operacji wojsk tureckich. W ubiegłym tygodniu amerykański dowódca gen. Stephen Townsend potwierdził decyzję o  przeprowadzeniu akcji oswobodzenia miasta. Kluczowe dla powodzenia misji będzie szybkie odcięcie Rakki od Mosulu, aby przeciąć drogą dżihadystom. 

Co będzie dalej z ISIS? Na pewno nie złożą broni. Krążą pogłoski, że mogą odrodzić się na terenie jemeńskich pustyń, blisko granicy z Arabią Saudyjską. 

 

źródło: pikio.pl
BS