Logo
Wspólny tekst apelu pamięci na uroczystościach powstańczych

fot. Paweł Jaworski

26 lipca 2016 08:50

Antoni Macierewicz poinformował na konferencji prasowej o wypracowaniu wspólnego tekstu apelu pamięci, który zostanie odczytany na uroczystościach związanych z wybuchem Powstania warszawskiego.

"Różnorodne medialne dezinformacje mówiące o apelu smoleńskim, o warunkach ze strony MON, o sporach i kłótniach miały na celu skłócenie polskiej, patriotycznej opinii, dla której Powstanie Warszawskie, wysiłek powstańców i ich ofiarach były, są i będą najważniejsze. Tak, jak i pamięć o tych, którzy życie swoje poświęcili, by przywrócić do narodowej pamięci tradycji wielkość powstania i pamięć o Powstaniu Warszawskim. Dlatego wymieniając wszystkie osoby, wszystkich dowódców, oddziały, oddając hołd tym, którzy walczyli i polegli, ich dowódcom przywołujemy także – w stosownym miejscu – pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i tych, którzy tak wiele zrobili dla tego, by Powstanie Warszawskie przeszło do narodowej spuścizny jako największy polski zryw i jako ta spuścizna, ten narodowy wysiłek, który musi i będzie owocował na wieki i przyszłe pokolenia narodu polskiego, kształtując naszą wrażliwość, patriotyzm i naszą narodową pamięć" – mówił szef MON.

"Nie ma różnic między MON, powstańcami, kombatantami, środowiskami, które przechowują pamięć i które mają ten wielki depozyt, który przekazują następnym pokoleniom" – dodał Macierewicz.

Minister Obrony Narodowej podziękował również wszystkim mediom, które "nie dały się zmanipulować" 

 

Paweł Jaworski
Źródło: MON