Logo
Współpraca między Chinami a Pakistanem

fot. Wikimedia Commons

26 czerwca 2016 22:50

Projekt CPEC (China-Pakistan EconomicCorridor), który ma na celu polepszenie infrastruktury w Pakistanie oraz utworzenie lepszej łączności z Państwem Środka, jest na dobrej drodze do jego ukończenia – powiedział ambasador Chin w Pakistanie.

Pomimo że teren Kaszmiru jest objęty konfliktem, tam również udało się zrealizować plan. CPEC ma połączyć chińską prowincję Xinjiang z pakistańskim portem Gwadar i dać możliwość połączenia ChRL z Morzem Arabskim. Ponadto jego głównym założeniem jest umocnienie pakistańskiej infrastruktury – dróg i kolei.

Ambasador podkreślił, że projekt ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy krajami, która przyczyni się do rozwoju gospodarczego Chin, Pakistanu i całego regionu. Pomimo że opinia publiczna (por. dziennik Global Times 13.06.2016) informowała o licznych niedogodnościach, które towarzyszyły realizacji projektu np. mieszkańcy jednej z pakistańskich prowincji przeprowadzili atak bombowy skierowany w chińskich inżynierów, to i tak projekt jest już na ukończeniu.

W zeszłym tygodniu eksperci do spraw zdrowia z Pakistanu udali się w delegację do Chin celem omówienia współpracy w dziedzinie służby zdrowia, a w przyszłym miesiącu chińscy delegaci udadzą się do Islamabadu, aby podpisać ostateczne dokumenty w tej kwestii.

 

Katarzyna Hajduk
fot. Wikimedia Commons