Logo
Wyborcza narzeka na patriotyzm wśród młodzieży. "KOD synonimem obciachu"

7 czerwca 2016 16:43

Niedawno w polskim parlamencie odbył się coroczny Sejm Dzieci i Młodzieży, na którym przedstawiciele młodego pokolenia mogli zabrać głos w sprawach społecznych i politycznych. Ich wypowiedzi nie za bardzo spodobały się niektórym środowiskom opiniotwórczym.

Redaktorka Gazety Wyborczej Justyna Suchecka przeprowadziła wywiad z dr. Sławomirem Drelichem, nauczycielem i publicystą liberalnego periodyku "Liberte!". Z tekstu wynika, że patriotyzm młodych Polaków jest powierzchowny, a ich "wiedza żadna".

Drelich bezradnie przyznaje, że młodzież zdecydowanie woli "patriotyzm narodowców" niż "patriotyzm KOD". 

"Dla nich to synonim obciachu i oderwania od realiów. Za to dyskurs narodowy jest atrakcyjny" - mówi.

Publicysta sądził natomiast, że młodzi ludzie "będą dążyli do konsensusu, porozumienia". Jak sam twierdzi, Sejm Dzieci i Młodzieży zweryfikował jego oczekiwania. 

"Zaskoczyło mnie natomiast to, że spora część młodzieży weszła w buty polityków, których notabene tak bardzo krytykuje. Liczyłem, że młodzi wyraźnie pokażą, jak bardzo zależy im na porozumieniu, konsensusie. Niestety jednak takie głosy słabiej się przebijały".

Zdaniem wykładowcy UMK w Toruniu, najistotniejszą rolę w kształowaniu takich, a nie innych poglądów ma Internet i nowoczesne media. 

"Dom i szkoła odgrywają istotną rolę, ale to właśnie nowe media mają kluczowe znaczenie. W internecie miłość do ojczyzny, patriotyzm czy wspólnota narodowa są podawane właśnie w takiej formie jak w młodzieżowym Sejmie" - mówił w wywiadzie z Wyborczą.

 

źródło: wyborcza.pl

N.