Logo
Wyborcza zapłaci za swoje kłamstwa. Podlaska parafia wygrała proces sądowy

7 listopada 2016 17:29

15 tysięcy złotych kary i zwrot kosztów rozprawy to cena jaką musi zapłacić Agora S.A. rzymskokatolickiej parafii z Ignatek nieopodal Białegostoku za zniesławienie. Na łamach Gazety Wyborczej i jej pokrewnych portali internetowych padły oskarżenia o źle przeprowadzoną ekshumację, co okazało się nieprawdą. 

Sąd apelacyjny w Białymstoku wydał prawomocny wyrok w tej sprawie, choć początkowo nie zanosiło się na to. Parafia jednak skutecznie odwołała się po tym jak sąd niższej instancji oddalił oskarżenie. Zgodnie z wyrokiem spółka Adama Michnika musi zapłacić 15 tysięcy złotych kary, ponieść koszty rozprawy oraz zamieścić przeprosiny na łamach Gazety Wyborczej i portalach internetowych Gazeta.pl, Wyborcza.pl.

Sprawa dotyczy dwóch paszkwili pt. „To barbarzyństwo, a nie ekshumacja. Archeolodzy oburzeni” oraz  „Kościół w Ignatkach powstanie, czy wierni tego chcą czy nie”. Wydane zostały w grudniu 2014 i kwietniu 2015. Głównym zarzutem w powyższych artykułach było oskarżenie o źle przeprowadzoną ekshumację szczątek dawnych właścicieli ziemskich, w miejscu gdzie wkrótce po tym wybudowano kościół.

Jednak sąd ustalił, że przeprowadzone ekshumacje odbył się prawidłowo we wszystkich zakresach, łącznie z uzyskaniem pozwoleń. Szczątki pochowanych przed laty ludzi zostały złożone tuż przy kościele, a po jego wybudowaniu zostaną umieszczone w kryptach świątyni.

Decyzja o budowie nowej parafii to dar wdzięczności za kanonizację papieża Jana Pawła II. To właśnie pod jego wezwaniem stanie nowy kościół. 29 czerwca 2014 roku erygował ją JE ks. abp. Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. 

źródło: pch24.pl
BS