Logo
Wybory prezydenckie w Austrii: prawicowy kandydat górą

www.vol.at

23 maja 2016 09:22

Zgodnie ze wstępnymi wynikami II tury wyborów prezydenckich w Austrii wyścig o fotel prezydenta wygrywa kandydat prawicowej Austriackiej Partii Wolności, Norbert Hofer. Wstępne wyniki nie uwzględniają jednak głosów oddanych korespondencyjnie.

Jak podało austriackie MSW prawicowy kandydat z wynikiem 51,9 proc. głosów minialnie wyprzedza wspieranego przez Zielonych Alexandra Van der Bellena, który uzyskał 48,1 proc. głosów. Austriacy z niepokojem czekają więc na wyniki głosowania korespondencyjnego, na które zdecydowało sę ponad 10 proc. wyborców. Dokładny wynik wyborów poznamy więc dopiero w poniedziałek.

Pierwszą turę wyborów zdecydowanie wygrał 45-letni Norbert Hofer uzyskując 35,05 proc głosów. Jego kontrkandydat, 72-letni emerytowany uniwersytecki profesor ekonomii Van der Bellen zdobył 21,34 proc. głosów.

Tymczasem, ewentualne zwycięstwo Hofera i jego prawicowej FPO budzi niepokój wśród unijnych polityków. Jak zauważają obserwatorzy UE obawia się, że triumf Hofera może zachęcić inne skrajnie prawicowe partie do ubiegania się o sprawowanie rządów w swoich krajach.

Obecnie, poparcie dla ugrupowania Hofera wynosi w Austrii 34 proc. elektroratu.

C.

 

za:rmf24