Logo
Wybory w USA: Trump dogania Clinton na finiszu kampanii

6 września 2016 22:42

Dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi w USA Donald Trump dogonił w sondażach Hillary Clinton. Różnica między kandydatami jest minimalna, mieści się w granicach błędu statystycznego.

Według najnowszego sondażu telewizji CNN, gdyby wybory odbyły się we wtorek, Trump otrzymałby 45 proc. głosów, a kandydatka Partii Demokratycznej 43 proc. Pozostałe głosy przypadłyby w udziale kandydatowi Libertarianów Gary'emu Johnsonowi oraz Jill Stein z Partii Zielonych. Podobny wynik przyniósł sondaż Reuters/Ipsos - Trump pokonałby Clinton w stosunku 40 do 39 proc. W sierpniu w sondażach przeprowadzonych przez te same ośrodki badania opinii Clinton miała nad Trumpem dość zdecydowaną przewagę wynoszącą 8-10 punktów procentowych.

We wtorek poparcie dla kandydata Partii Republikańskiej wyraziło kilkudziesięciu emerytowanych generałów. Napisali oni list otwarty, w którym piszą, że może on wprowadzić „od dawna potrzebne zmiany w stanie naszego bezpieczeństwa narodowego”. Wojskowi ci, przeważnie znani z prawicowych poglądów, oceniają, że armia USA jest zbyt osłabiona, by skutecznie stawić czoło wszystkim zagrożeniom, i na prezydenta trzeba wybrać kogoś, kto - w przeciwieństwie do Hillary Clinton – „nie jest za to współodpowiedzialny”. 

Natalia Wiślińska

Źródło: TVP Info