Logo
Wybrano szefa Rady Mediów Narodowych

fot. Wikimedia Commons

1 sierpnia 2016 14:55

Szefem Rady Mediów narodowych został Krzysztof Czabański. Jest on posłem PiS z Torunia, dotychczas był wiceministrem kultury, pełnomocnikiem rządu ds. reformy mediów publicznych.

Jak powiedziała Joanna Lichocka, za kandydaturą Czabańskiego zagłosowały cztery osoby. Przeciw był Juliusz Braun (zgłoszony przez PO).Czabański został wybrany na pierwszym posiedzeniu Rady zwołanym przez marszałka Sejmu. W pięcioosobowej Radzie, oprócz Czabańskiego, Lichockiej i Brauna, zasiada też Elżbieta Kruk (PiS) i Grzegorz Podżorny, zgłoszony przez klub Kukiz'15. Joanna Lichocka poinformowała również, że kolejne posiedzenie RMN zaplanowano na wtorek, wtedy ma się odbyć spotkanie Rady z władzami TVP, Polskiego Radia i PAP, które mają przedstawić stan spółek. 

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 roku.

Natalia Wiślińska
Źródło: Onet.pl