Logo
Wycofano projekt ws. powołania komisji śledczej ds. reprywatyzacji

19 października 2016 13:22

Złożony na początku października projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. reprywatyzacji został wycofany. Oznacza to, że nie będzie poddany pod obrady Sejmu. Prawdopodobnie posłom Kukiz ’15 nie udało się zebrać wystarczającej liczby podpisów po tym, jak 5 posłów Nowoczesnej wycofało swoje poparcie dla projektu.

 

Wcześniej Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro informował o projekcie ustawy, który zmierza do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla miasta stołecznego Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem. W odpowiedzi na te informacje posłowie Kukiz wskazywali, że bardziej zasadne jest powołanie komisji śledczej. Stanisław Tyszka przekonywał, że komisja weryfikacyjna to "dziwny twór podporządkowany ministrowi sprawiedliwości", który zaburzał będzie trójpodział władzy. Wskazywał, że właściwym narzędziem do wyjaśnienia nieprawidłowości wokół reprywatyzacji jest - postulowana wcześniej przez ugrupowanie Pawła Kukiza - komisja śledcza.

Sejm ma coś takiego, co się nazywa uprawnienia kontrolne wobec władzy, i my chcieliśmy, żeby skorzystał z tych uprawnień kontrolnych i zbadał, w jaki sposób zachowywali się (ws. reprywatyzacji) członkowie rządów, posłowie i senatorowie wszystkich kadencji po 1989 r. - wskazywał Tyszka. 

NW

Źródło: 300polityka.pl