Logo
Xi Jinping promuje handel w Ameryce Łacińskiej

25 listopada 2016 09:38

Podczas swojej obecnej wizyty w Ameryce Łacińskiej przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping za główny cel obrał sobie wypromowanie handlu obustronnego. Oprócz wizyt w Ekwadorze, Chile i Peru Xi weźmie udział w szczycie APEC.

Jest to trzecia wizyta chińskiej głowy państwa od czasu objęcia stanowiska w 2013 roku. Jeden z chińskich analityków Xu Shicheng z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych twierdzi, że „obecnie wartość handlu obustronnego pomiędzy Chinami a Ameryką Południową ciągle rośnie, a co za tym idzie należy szukać nowych struktur za pomocą, których będzie się on efektywnie rozwijał”. Chiński produkt krajowy brutto ma utrzymać się na poziomie 6,5% w latach 2016-2020. Z kolei Komisja Gospodarcza działająca w Ameryce Południowej podała opinii publicznej, że średni wzrost gospodarczy krajów z regionu wyniesie 0,9%.

Podczas rozmów z przedstawicielami krajów Xi Jinping ma między innymi poruszyć kwestię nadwyżek produkcyjnych, które są jednym z problemów Państwa Środka, oraz sposobów na ich rozwiązanie. Wartość handlu pomiędzy Chinami i Ameryką Łacińską w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wyniosła 99,2 mld dolarów, w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 11,2%.

Katarzyna Hajduk
Źródło: en.people.cn, globatimes.cn, nytimes.com