Logo
Xi Jinping promuje Nowy Jedwabny Szlak

fot. Wikimedia Commons

26 października 2016 15:07

Od 13 do 17 października przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej przebywał z wizytą dyplomatyczną w Kambodży i Bangladeszu, jak również weźmie udział w ósmym szczycie grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Podczas swojej podróży dyplomatycznej w szczególności skupił się na promowaniu inicjatywy OBOR.

Podczas wizyty w Kambodży Xi podkreślił, że zawsze wspiera Chiny na arenie międzynarodowej. Jest to pierwsza wizyta chińskiej głowy państwa od czasu 18 Kongresu Komunistycznej Partii Chin, który odbył się w 2012 roku. Zdaniem analityków taki zabieg powinien umocnić przyjacielskie stosunki na linii Pekin-Phonom Penh.

 „Od czasu zawiązania stosunków dyplomatycznych 41 lat temu oba kraje pozostają w przyjacielskich stosunkach, są partnerami w kluczowych kwestiach i chcą pogłębiać współpracę gospodarczą i kulturową”  – możemy przeczytać w komentarzu, który ukazał się w chińskich mediach po wizycie Xi  w Bangladeszu.

Zarówno podczas pierwszej jak i drugiej wizyty przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej starał się wypromować jego inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku i zachęcić kraje do angażowania się w tworzenie i rozwój projektu. W trakcie szczytu BRICS poruszona została kwestia promowania zrównoważonego rozwoju. Mimo że ostatnio obawiano się o kondycję gospodarczą pięciu krajów BRICS prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde powiedziała, że jest pewna o stabilność finansową oraz gospodarczą: Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz RPA.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn, bbc.com