Logo
Xi Jinping w Kambodży o Nowym Jedwabnym Szlaku

fot. Wikimedia Commons

6 listopada 2016 10:01

W bardzo pozytywnym tonie wypowiadają się chińscy analitycy o wizycie Xi Jinpinga w Kambodży. WangYusheng, badacz z China Foundation for International Studies and AcademicExchanges jest jednym z wielu wychwalających wizytę. Jak podkreślił w swoich wypowiedziach dla Dziennika Ludowego będzie to "przyjaźń na zawsze".

Partnerstwo strategiczne pomiędzy krajami zostało zawiązane w 2010 roku. Jest ono oparte na wzajemnym zaufaniu, komunikacji i wspólnych działaniach na rynkach wewnętrznych oraz światowym. Pierwsze stosunki dyplomatyczne nawiązano już w 1958 roku po tym, jak król Kambodży - Norodom Sihanouk spotkał się z ówczesnym chińskim premierem Zhou Enlaiem.

Były ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Kambodży - Fu Xuezhang zauważył, że wizyta ta przyciągnęła uwagę całego świata. Dyplomata powiedział również, że Kambodża oraz Chiny będą współpracowały podczas realizacji różnych projektów, nie tylko Nowego Jedwabnego Szlaku, a "wizyta Xi Jinpinga wlała nową witalność w kontakty pomiędzy krajami".

Kambodża obecnie w szczególności potrzebuje poprawy infrastruktury, w czego realizację ma włączyć się Państwo Środka.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn