Logo
Xi Jinping w Polsce

fot. Wikimedia Commons

20 czerwca 2016 21:08

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przybył do Polski w niedzielę (19.06). Podczas licznych wydarzeń, które towarzyszyły temu spotkaniu podpisano różne umowy dotyczące współpracy polsko-chińskiej.

Głowa Państwa Środka spotkała się między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą oraz panią premier Beatą Szydło. Xi Jinping również wziął udział w forum dotyczącym projektu OBOR (Nowy Jedwabny Szlak) oraz otwarciu polsko-chińskiego forum handlowego. Jak podają chińskie media (agencja Xinhua)podczas wizyty może dojść do podpisania dokumentów dotyczących współpracy w dziedzinie bankowości pomiędzy krajami. Niewątpliwie tematem przewodnim jest inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku i roli, którą może odegrać Polska.

W polskim dzienniku Rzeczpospolita ukazał się tekst Xi Jinpinga, w którym podkreśla on, że zależy mu na współpracy z Polską oraz innymi krajami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W artykule można między innymi przeczytać, że Polska jest sercem Europy, a kraje CEE są ważnym punktem strategicznym, który prowadzi do dalszej części kontynentu. W poniedziałek 20.06 przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej XI Jinping oraz prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisali porozumienie dotyczące budowy partnerstwa strategicznego.

Polska jest obecnie największym partnerem handlowym Chin z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2015 roku wartość handlu obustronnego osiągnęła wartość 17,1 miliardów dolarów. W swoim przemówieniu Xi Jinping podkreślił, że Polska powinna wyciągnąć jak najwięcej korzyści z bycia jednym z państw założycielskich AIIB. Polska jest drugim punktem z trzech, które przewodniczący ma zaplanowane w swojej podróży. Pierwszym była Serbia, w wtorek Xi Jinping uda się do Uzbekistanu, gdzie weźmie udział w forum Szanghajskiej Organizacji Współpracy. 

 

Katarzyna Hajduk
Źródło: xinhua.net, en.people.cn / fot. Wikimedia Commons