Logo
Zakaz rozpalania grilla na balkonie. Tak Łódź walczy ze smogiem

24 stycznia 2017 16:05

W niektórych dzielnicach Łodzi na klatkach schodowych rozwieszono pisma informujące o zakazie grillowania na balkonach i tarasach. Jak przekonują autorzy zawiadomienia, ma to pomóc w walce ze smogiem.

Pod każdym pismem widnieje podpis Michała Baryły, p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ. Na piśmie jest też data - 10 stycznia 2017 r. I to właśnie może wywoływać największe zdziwienie. W Łodzi nie ma przecież chyba zbyt wielu pasjonatów zimowego grillowania.

"Wysłanie pism wynika z obowiązku nałożonego na urząd przez Sejmik Województwa Łódzkiego, który przyjął uchwałę w sprawie programu ochrony powietrza w województwie" - tłumaczy Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta.

 Wysyłając pismo, urzędnicy magistratu byli jednak przekonani, że administracje nieruchomości i spółdzielnie mieszkaniowe poczekają z informacją o wprowadzonym zakazie do początku grillowego sezonu. Te jednak, wykazując się niecodzienną nadgorliwością, urzędową prośbę zrealizowały od razu.

Czy urzędnicy magistratu mieli rację, aby w ogóle ograniczać miejskie grillowanie? Specjaliści mają wątpliwości co do związku grillowania ze smogiem.  "Wpływ grillowania na powstanie smogu jest co najwyżej marginalny" - mówi Bartłomiej Świątczak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. "Zimą do jego powstania przyczynia się głównie spalanie w piecach węgla i drewna, a latem - samochody i autobusy." - dodaje.

 

MR

źródło: expressilustrowany.pl