Logo
Putin: decyzja Światowej Federacji Antydopingowej to ingerencja polityki w świat sportu

Putin: decyzja Światowej Federacji Antydopingowej to ingerencja polityki w świat sportu

19 lipca 2016 15:21
Władimir Putin skrytykował sugestię Światowej Federacji Antydopingowej (WADA), dotyczącą zakazu startu rosyjkich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Prezydent Rosji stwierdził, że federacja miesza się do polityki i może doprowadzić do „rozłamu”.
 
Władimir Putin wskazał, że opinia WADA stanowi niebezpieczną ingerencję polityki w świat sportu. Podkreślił, że ruch olimpijski, który odgrywaja ogromną jednoczącą rolę dla ludzkości, znów może się znaleźć na krawędzi rozłamu.Wydarzenia z ostatniego czasu, ciężka atmosfera wokół międzynarodowego sportu i ruchu olimpijskiego, mimowolnie kojarzą się z początkiem lat 80. ubiegłego wieku. Wielu radzieckich i amerykańskich atletów oraz sportowców z innych państw wciągniętych w kampanię wzajemnych bojkotów straciło możliwość wpisania się w historię światowego sportu, poszły na marne lata pracy i ciężkich treningów. Jednym słowem, ludziom złamano życia, zrobiono z nich zakładników konfrontacji politycznej - oświadczył Putin. Chodzi o sytuację gdy wiele państw Zachodu zbojkotowało igrzyska w Moskwie w 1980 roku, natomiast po czterech latach ZSRR i część państw satelickich zbojkotowało igrzyska w Los Angeles.  Prezydent Rosji zwrócił również uwagę, że wielu polityków przyznało później, iż tamten rozłam był błędem.
 
13 listopada Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zawiesiło tymczasowo Rosję w prawach członka tej organizacji. To efekt ustaleń Światowej Agencji Antydopingowej(WADA), która opublikowała cztery dni wcześniej raport, opisujący zorganizowany proceder dopingowy w tym kraju.
 
Paweł Jaworski
Źródło: TVP INFO