Logo
Zamieszki i stan wyjątkowy w USA. Gwardia Narodowa w Charlotte [WIDEO]

Roger Simas / Twitter

22 września 2016 10:23

Gubernator Karoliny Północnej wprowadza stan wyjątkowy w efekcie starć i gwałtownych protestów ulicznych w związku z zastrzeleniem przez Policję czarnoskórego mężczyzny. Podpalenia, ataki na dziennikarzy i przechodniów - tak wygląda teraz Charlotte.

43-letni Keith Lamont Scott został zastrzelony przez Policję. Istnieją dwie wersje zdarzeń. Pierwsza mówi o tym, że Policja przybyła na osiedle, żeby przeszukać jedno z mieszkań w związku z popełnionym przestępstwem. Scott miał wysiąść z samochodu i ruszyć na Policjantów z bronią w ręku, nie reagując na ostrzeżenia. Druga wersja, rozpowszechniana przez córkę zabitego mówi o tym, że jej ojciec został zabity bez powodu, gdy nieuzbrojony czytał książkę w samochodzie. W aucie jednak nie znaleziono książki.

We wtorek wieczorem w wyniku zamieszek ucierpiało 16 policjantów. W środę doszło do eskalacji przemocy: strzały na ulicach, pobicia dziennikarzy relacjonujących zdarzenie oraz ataki na przechodniów. Protestujący rzucali w kierunku funkcjonariuszy Policji race i butelki. Na miejsce wezwano Gwardię Narodową.

Paweł Jaworski
Źródło: CBS News