Logo
Zamieszki w Calais. Migranci znowu zablokowali drogę

fot. Wikimedia Commons

21 czerwca 2016 14:40

Francuska policja znowu starła się z migrantami po tym, jak ci zablokowali autostradę w celu przedostania się na ciężarówkach do Wielkiej Brytanii.

Do starć doszło w poniedziałek. Imigranci, w głównej mierze z Afryki Północnej, zablokowali autostradę i próbowali wsiąść do przejeżdżających ciężarówek. Ponadto ok. godz. 15:00 grupa uchodźców zaatakowała wyjeżdżające z tunelu pojazdy - według relacji lokalnych mediów, jechali nimi kibice Anglii i Walii. 

Naoczni świadkowie za pomocą mediów społecznościowych poinformowali, że migranci rzucali w stronę wyjeżdżających samochodów kamieniami, krzycząc przy tym "f...k the UK" ("je....ć Wielką Brytanię" - N.). Niektórych podróżnych zmuszono do zawrócenia i ominięcia Calais. 

Władze miasta postanowiły zamknąć drogę na czas uporządkowania sytuacji. Policja starła się z 300 osobami - migrantów wspierali dodatkowo aktywiści z grup pomagającym uchodźcom. Jak podają media, funkcjonariusze użyli nawet do 600 granatów z gazem łzawiącym. Zamieszki trwały ok. czterech godzin, a autostradę otwarto z powrotem dopiero po sześciu godzinach.

W wyniku starć kilku policjantów zostało rannych oraz aresztowano do kilkudziesięciu osób, w tym dwóch członków lewicowo-anarchistycznej grupy "No Borders" ("Bez Granic" - N.). 

 

źródło: BBC/rt.com

N.