Logo
Zbliżenie Chin i Szwajcarii

fot. Wikimedia Commons

21 stycznia 2017 23:36

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podczas pierwszej wizyty dyplomatycznej w 2017 roku odwiedział Szwajcarię, gdzie weźmie udział między innymi w Światowym Forum Ekonomicznym.

Szwajcaria jest pionierem w kontaktach gospodarczych i wymianie handlowej z Chinami. W lipcu 2013 roku państwa podpisały porozumienie o wolnym handlu, które było pierwszym takim dokumentem zawartym pomiędzy Chińską Republiką Ludową a rozwiniętym krajem europejskim.

Do tej pory Szwajcaria piastuje pozycję ważnego partnera handlowego Chin w Europie, a Chiny pozostają dla Szwajcarów najważniejszym partnerem handlowym w Azji. Pomimo turbulencji w gospodarce wymiana handlowa pomiędzy krajami pozostawała stabilna. Według danych ujawnionych przez Szwajcarów wartość importu i eksportu od stycznia do września 2016 roku wyniosła 25,42mld dolarów.

Zdaniem chińskiego ambasadora w Szwajcarii Geng Weibinga to właśnie porozumienie o wolnym handlu doprowadziło do wzrostu handlu obustronnego oraz inwestycji. Odnotowano również wzrost współpracy pomiędzy instytucjami finansowymi. W 2016 roku otworzono pierwszy oddział China Construction Bank w Zurychu.

Katrzyna Hajduk
Na podstawie: world.people.com.cn, time.com