Logo
"Zielone kredyty" i fundusz ekologicznego rozwoju. Chiny obierają "zielony" kierunek?

fot. Wikimedia Commons

1 października 2016 14:10

Jak podał chiński resort finansów, Państwo Środka planuje utworzyć fundusz ekologiczny, który będzie wspierał powstające „zielone” przedsiębiorstwa. Jednocześnie Chińska Komisja Regulacyjna ds. banków podczas konferencji prasowej poinformowała, że Chiny zajmują obecnie pierwszą pozycję w rankingu "zielonych kredytów".

Po ostatnich rozmowach na ten temat, chińskie władze zdecydowały się podjąć kroki w tym kierunku i wprowadzić specjalne reformy, które będą wspierały inicjatywę wsparcia "zielonych przedsiębiorstw". Zaznaczono również, że podczas gdy wiele organizacji pozarządowych skupia się na ekologii, należy najpierw należy wypracować odpowiednią strategię, która będzie sprzyjać wprowadzanym programom.

Ponadto powołano po raz pierwszy specjalną grupę analityków, którzy mają się zajmować "zielonymi kredytami". Pod koniec czerwca Państwo Środka miało zaciągniętych 1.09 bilionów dolarów zielonych kredytów, z czego 1/7 została przeznaczona na wszelkie mechanizmy związane z zielonym sektorem.

Według danych z Ludowego Banku Chin, Państwo Środka pozostaje największym rynkiem z obligacjami ekologicznymi. Jest to również pierwsza gospodarka, która ma wprowadzić specjalną politykę z nimi związaną.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn, bbc.com