Logo
Ziobro: Do 3 lat więzienia za używanie zwrotu takiego jak "polskie obozy"

fot. Paweł Jaworski

16 sierpnia 2016 15:08

Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej przedstawił założenia projektu ustawy, która zakłada możliwość dochodzenia odpowiedzialności na gruncie karnym i cywilnym za użycie sformułowania "polskie obozy". Od teraz grozi za to do 3 lat więzienia.

"Z całą powagą będziemy traktować znieważanie i pomawianie dobrego imienia Polski oraz pokoleń Polaków, których dotknęła tragedia i cierpienie wywołane napaścią Niemiec nazistowskich. To pokolenie Polaków jest pomawiane. To pokolenie jest przedstawiane jako sprawcy Holokaustu, masowego unicestwiania ludzi" – mówił minister Zbigniew Ziobro.

"Dziś polski rząd uczynił ważny krok w tworzeniu mocniejszych narzędzi prawnych pozwalających skuteczniej dochodzić naszych praw, bronić prawdy historycznej. Przyjęliśmy projekt ustawy, która zakłada dochodzenie odpowiedzialności zarówno na gruncie karnym, jak i cywilnym. Pełnomocnictwo będzie posiadał IPN, ale też uprawnionym będzie do prowadzenia spraw natury cywilnej każda organizacja, która ma w swoim statucie ochronę dobrego imienia Polski. Również im oddajemy to narzędzie do rąk" – mówił.

"Będzie nam łatwiej bronić dobrego imienia i godności Polski za granicą, gdy ten projekt wejdzie w życie. Zwłaszcza tego pokolenia, które poniosło największe cierpienia z rąk nazistowskich Niemiec. Dochowujemy słowa, realizujemy swoje zobowiązania" – dodał Zbigniew Ziobro.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Polsat News