Logo
Złote medale Usaina Bolta z IO zagrożone, zawodnik z jego drużyny stosował doping!

31 października 2016 19:55

Sprawa dotyczy sztafety 4x100 m z igrzysk olimpijski z Pekinu 2008 roku, a sprawcą zamieszania jest Nesta Carter. Jamajczyk stosował środek zwany stymulant metyloheksanaminy. Odbyło się już ostateczne przesłuchanie w tej sprawie w Lozanne. Dalszy los złotej sztafety poznamy w ciągu najbliższych tygodni. 

Jamajczyk Carter wywalczył olimpijski tytuł na igrzyskach w 2008 roku wraz z Michaelem Fraterem, Asafą Powellem i Usainem Boltem w rekordowym wówczas czasie 37.10 (aktualny rekord wynosi jednak 36.84 i również jest ustanowiony przez wspomnianych Jamajczyków). Teraz hegemonia bezkonkurencyjnej jak dotąd sztafety stoi pod znakiem zapytania. W zależności od interpretacji IAAF, anulowane mogą zostać jedynie wyniki osiągnięte do dwóch lat po wykryciu dopingu, lub nawet wszystkie późniejsze osiągnięcia, co oznacza anulowanie wielu rekordów i medali drużyny. 

Sprawa jest bardziej skomplikowana, a Jamajczycy mogą nawet... uniknąć kary. Wszystko to z powodu trudności sklasyfikowania metyloheksanaminy jako środku dopingowego, ponieważ został dodany do listy WADA dopiero w 2010 roku. Choć wcześniej także nie można było go stosować, to jego brak w bazie pozwalał naginać zasady. W grę wchodzi także trzeci, najdziwniejszy wariant. Dwuletnia dyskwalifikacja i możliwość zatrzymania wszystkich medali. Na korzyść Cartera gra fakt, iż w innych przypadkach stosowania metyloheksanaminy, zawodnicy kończyli jedynie z upomnieniem. 

Na szali stoją medale, rekordy oraz wielki prestiż. Jamajska sztafeta może poszczycić się tzw. "triple-triple", czyli zdobyciem kompletu trzech sprinterskich tytułów w trzech kolejnych edycjach igrzysk olimpijskich.