Logo
Zmarł Antoni Brzusek ps."Tolek" żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych

fot. Głos Bohatera

26 sierpnia 2016 08:55

Z przykrością informujemy, że na wieczną wartę odszedł żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Antoni Brzusek ps."Tolek". Miał 88 lat.

Antoni Brzusek urodził się 27 maja 1928 roku w Lublinie. W wieku 16 lat został żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, gdzie pełnił rolę łącznika i zaopatrzeniowca w oddziale dowodzonym przez brata - Stefana Brzuszka "Borutę", który wraz z Franciszkiem Taraszkiewiczem "Jastrzębiem" 17 lipca 1946 roku, porwali siostrę Bolesława Bieruta.

Oddział Narodowych Sił Zbrojnych dokonał tego przypadkiem, podczas legitymowania przez patrol samochodu, w którym była między innymi Julia Malewska - siostra prezydenta Bieruta. O tym, jakimi ludźmi byli żołnierze NSZ mogą świadczyć późniejsze wspomnienia, według których codziennie rano "porwani", wraz z oddziałem musieli śpiewać "Kiedy ranne wstają zorze", a wieczorem, przed kolacją "Wszystkie nasze dzienne sprawy". Siostra prezydenta Bieruta została wypuszczona na wolność już 21 lipca z prośbą, by przekazała Bolesławowi Bierutowi list z prośbą o uwolnienie "aresztowanych rodzin ściganych politycznie". 

Antoni Brzusek ps."Tolek" do końca był osobą bardzo zaangażowaną w działalność patriotyczną. Aktywnie brał udział w uroczystościach, zawodach strzeleckich, spotkaniach na rzecz pamięci Narodowych Sił Zbrojnych. Do końca czuł się żołnierzem, podkreślając, że z "przysięgi nikt nas nigdy nie zwolnił".

Paweł Jaworski
Źródło: Głos Bohatera / fot. Głos Bohatera