Logo
Zmarł legendarny pięściarz – Muhammad Ali

fot. Wikimedia Commons

4 czerwca 2016 08:45

W Phoenix, w wieku 74 lat zmarł amerykański bokser – Muhammad Ali. Trzykrotny mistrz świata wszechwag, zdobywca złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Rzymie odszedł po długiej chorobie. 

Uznawany za jednego z najlepszych pięściarzy w historii boksu stoczył w swojej karierze 61 walk, wygrał 56, przegrał pięciokrotnie. 37 pojedynków zakończył przez nokaut. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, która według lekrzy była efektem stylu walki Ali'ego. Niska garda i zachęcanie przeciwnika do uderzeń powodowało przyjmowanie wielu ciosów. Chorobę zdiagnozowano w 1984 roku.

Angażował się nie tylko sportowo, ale też politycznie. Był znany z poglądów antywojennych. Po zdobyciu mistrza świata w 1964 roku przystąpił do Nation of Islam, radykalnej organizacji czarnoskórych Amerykanów wyznających Islam. W 1967 roku został skazany na karę więzienia w zawieszeniu za odmowę służby wojskowej i wyjazdu do będącego w stanie wojny z USA – Wietnamu. Efektem było odebranie paszportu, tytułu mistrza świata boksu oraz licencji profesjonalnego boksera. Wyrok został uchylony po trzech latach.

Bogatą karierę boksera zdobią walki, w których wygrywał pokonując: Sonny'ego Listona, Floyda Pattersona, Karla Mildenberga, Henry'ego Coopera, Briana Londona, Clevelanda Williamsa, Ernie'ego Terrella, Georga Foremana i Joe Fraziera.

Paweł Jaworski
Źródło: TVP Info / fot. Wikimedia Commons