Logo
Zmarł por. prof. Marian Rutkowski ps."Osa" - weteran Brygady Świętokrzyskiej NSZ

fot. ZŻNSZ Okręg Dolnośląski

17 września 2016 09:34

Na wieczną wartę odszedł por. prof. Marian Rutkowski ps."Osa", żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Miał 93 lata. 

Weteran Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, działacz wrocławskiej Solidarności, profesor doktor habilitowany, wybitny naukowiec z zakresu technologii nafty i paliw płynnych. Wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawaleryjskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marian Rutkowski urodził się 25 grudnia 1923 roku w Kielcach. Jako dziecko działał w 16 Kieleckiej Drużynie Harcerskiej. Brał czynny udział w niesieniu pomocy poszkodowanym przez bombardowania niemieckie podczas Wojny Obronnej 1939 roku. Był działaczem struktur Armi Krajowej w Kielcach. Jako pracownik parowozowni stał się źródłem ważnych informacji dla rozpracowywania logistyki wroga, które przekazywał do wywiadu konspiracyjnego. W następstwie akcji dywersyjnej przeprowadzonej 8 maja 1944 roku w kieleckiej parowozowni, w obawie przed dekonspiracją, zdecydował się dołączyć do leśnej partyzantki.

Z 204 Pułkiem Narodowych Sił Zbrojnych walczył z oddziałami niemieckimi oraz komunistycznymi. 204 Pułk Narodowych Sił Zbrojnych został włączony w struktury osławionej Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. 14 stycznia 1945 roku, pluton został zaatakowany przez Niemców pod Pogwizdowem. W wyniku walk por. Rutkowski został ranny w głowę i nogę, szczęśliwie pozostali żołnierze NSZ zdołali przeprowadzić skuteczną ewakuację, mimo znacznych strat. Został schwytany i zamknięty na trzy miesiące w kieleckim UB. Po wypuszczeniu niezwłocznie przeniósł się na Dolny Śląsk, gdzie kontynuował przerwaną w wyniku wybuchu wojny edukację i poświęcił się karierze naukowej na Politechnice Wrocławskiej. Zajmował się badaniami z zakresu technologii ropy naftowej i ochrony środowiska. Członek rad i komitetów naukowych. Wychowawca i nauczyciel kilku pokoleń młodzieży akademickiej. Wypromował 16 doktorów nauk technicznych. Autor 190 artykułów i referatów na konferencje, 91 patentów polskich i zagranicznych, 2 skryptów. Pan Profesor posiadał odznaczenia: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

PJ
Źródło: ZŻNSZ Okręg Dolnośląski