Logo
Zmarł Tomasz Kalita, były rzecznik SLD

17 stycznia 2017 08:19

Tomasz Kalita chorował na złośliwy nowotwór mózgu. Zmarł w wieku 38 lat, urodziny obchodziłby już za kilka tygodni. O śmierci byłego rzecznika SLD poinformował Andrzej Golimot. 

W maju 2016 roku Kalita dowiedział się o swoim nowotworze, a latem przeszedł pomyślną operację - tak informował na swoich profilach na portalach społecznościowych. Natomiast kilka miesięcy temu oznajmił, że ma glejaka. Już wtedy sugerował, że pomógłby mu olej z konopi, który w Polsce nie jest dopuszczony do użycia. Kalita przez lata walczył o legalizację marihuany w Polsce.  

- Od kiedy wiem, że mam wielopostaciowego glejaka życie całkowicie się zmieniło. Doceniam je, jak nigdy wcześniej. Ponoć pomaga olej z marihuany. To straszne, że aby zrobić w mojej sytuacji wszystko, co możliwe, musiałbym łamać prawo. Oby mój post dał rządzącym do myślenia. - pisał na łamach swoich profili. 

Glejak to przypadłość z grupy nowotworów mózgu oraz rdzenia kręgowego. Tomaszowi Kalicie chorował na jeden z najczęściej występujących nowotworów tego typu. Glejaki pod względem śmiertelności na skutek chorób nowotworowych są w Polsce na 9. miejscu u mężczyzn i na 13. u kobiet. 

Tomasz Kalita urodził się 8 lutego 1979 roku w Bielsku-Białej. Z wykształcenia był politologiem, zaś studiował w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczął od zaangażowania w referendum akcesyjne do Unii Europejskiej w 2003 roku. Następnie pracował z wieloma politykami. 

W 2005 roku stanął na czele zespołu programowego SLD, zaś w 2007 roku startował do Sejmu z Warszawy z list KW Lewica i Demokraci, jednak bez powodzenia.Od 2008 roku Kalita był rzecznikiem prasowym SLD. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. startował z listy gliwickiej SLD z numerem jeden. W 2011 r. założył lewicowy think tank Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Tomasz Kalita był także szefem sztabu Magdaleny Ogórek w ostatnich wyborach prezydenckich. 

źródło: wp.pl
BS