Logo
Zmiana na stanowisku szefa PE? Przewodniczący chadeków przeciwko Schulzowi

fot. Wikimedia Commons

10 lipca 2016 19:18

Niemiecki eurodeputowany Manfred Weber wykluczył na łamach "Bild am Sonntag" możliwość przedłużenia kadencji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Za taką możliwością opowiadał się szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Manfred Weber, który kieruje frakcją Europejskiej Partii Ludowej zrzeszającej partie konserwatywne i chadeckie wskazał na wiążącą umowę, którą EPL zawarła z Postępowym Sojuszem Socjalistów i Demokratów. Przewiduje ona, że w styczniu 2017 roku stanowisko szefa PE przejmie po socjaldemokracie Schulzu chrześcijański demokrata. Oznacza to, że wszystkie kluczowe stanowiska unijne znajdą się w rękach EPL, ponieważ przewodniczący Komisji Europejskiej i szef Rady UE również są politykami tej frakcji.

Z kolei szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował w wywiadzie dla najnowszego wydania "Spiegla", żeby Schulz pozostał na swoim stanowisku, ponieważ Unii potrzebna jest stabilność. Bardzo cenię rady Junckera, jednak to Parlament Europejski wybiera swojego przewodniczącego i szefa Komisji Europejskiej, a nie odwrotnie - kontrargumentował Manfred Weber.

Paweł Jaworski
Żródło: Onet.pl