Logo
Związek Ukraińców w Polsce o Żołnierzach Wyklętych: to zbrodniarze!

wikipedia.pl

15 czerwca 2016 10:02

 

Lider mniejszości ukraińskiej w Polsce, Petro Tyma w wywiadzie dla jednego z ukraińskich portali stwierdził, że ŻW mają krew na rękach. Odniół się również do dzisiejszych realiów twierdząc, że Ukraińcom źle się żyje w PiSowskiej Polsce.

Tyma udzielił wywiadu portalowi "Ukrainskaja Prawa", w którym przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce narzekał na obecną sytuację polityczną w naszym kraju. Zdaniem Ukraińca po przejęciu władzy przez PiS relacje polsko-ukraińskie uległy znacznemu pogorszeniu, jednak niewielu jego rodaków mówi o tym otwarcie. Przypomina również, że kandydaci powiązani z mniejszością ukraińską w Polsce kandydowali z list Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej  jednak żaden z nich nie dostał się do Senatu.

Tyma krytykuje także "silny etniczno-narodowy kierunek" obecnych polskich władz. Ma tu na myśli przede wszystkim upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych, którzy według Ukraińców dopuszczali się mordów na ludności ukraińskiej. W charakterze przykładów rzekomej zbrodniczości "Żołnierzy Wyklętych" Tyma wymienia Józefa Kurasia "Ognia" i Zygmunta Sznedzielarza "Łupaszkę".

Zdaniem Ukraińca również ustanowienie Dnia Męczęństwa Kresowian 11 lipca to działanie mające na celu wywołanie antyukraińskiej histerii. Podobnie zresztą jak film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", który może "wywołać falę nastrojów antyukraińskich".

Wśród nieprzychylnych Ukrainie pisowskich polityków Tyma wymienia m.in przewodniczącego Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michała Dworczyka oraz senatora Jana Żaryna.

C.

 

za:kresy.pl