Logo
Zygmunt Bauman nie żyje, odszedł mając 91 lat

9 stycznia 2017 17:45

Zygmunt Bauman zmał w swoim mieszkaniu w angielskim Leeds. Znany filozof miał 91 lat. W swoim życiu pracował w organach komunistycznych, wykładał na wielu uniwersytetach oraz wydał wiele znanych, lecz kontrowersyjnych publikacji.

Urodził się w Poznaniu w 1925 roku w rodzinie polsko-żydowskiej. W czasie wojny przebywał w Związku Radzieckim, gdzie wstąpił do armii kościuszkowskiej z którą doszedł do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym. Po wojnie Zygmun Bauman nie zmienił swojej komunistycznej orientacji i wstąpił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie pracował do 1953 roku. Następnie wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, jednak "z powodu antysemickiej nagonki" wyemigrował z Polski. W późniejszych latach kontynuował pracę na uczelniach w Izrealu oraz Leeds. Wykładał także m.in. na uniwersytetach w Canberze, Kopenhadze oraz Berkeley i Yale.

Do najważniejszych jego prac należy wydana w 1989 r. "Nowoczesność i Zagłada", za którą otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi, a w 1998 r. prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno. To jedna z wielu znanych publikacji i książek Zygmunta Baumana. 

Profesor Bauman budzi także wiele kontrowersji. Wielkrotnie oskarżał Polaków o współudział w holokauście i zarzucał współpracę z nazistami przy zbrodniach na mniejszości żydowskiej w całej Polsce. Niekorzystnie rzutuje na nim także działalność w KBW. M. in. z tych powodów jego spotkania i wykłady był nierzadko zakłucane przez narodowców. 

źródło: onet.pl

BS