Logo
Brexit: Szanse i zagrożenia

Adam Andruszkiewicz

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Adam Andruszkiewicz

25 czerwca 2016 11:16

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej rodzi zarówno szanse, jak i konkretne zagrożenia. O tym trzeba pamiętac analizując geopolityczna sytuację naszego kraju. Poniżej prezentuje te, które moim zdaniem zasługuja na szczególną uwagę.

Szanse:

1. Wzmocnienie pozycji ugrupowań uniosceptycznych. Po wyjściu UK z UE, ugrupowania które domagają się Europy wolnych Narodów, z pewnością nabiorą jeszcze większej pewności siebie i w przyszłości mogą decydować o losach Europy.

2. Możliwy niewielki efekt domina. Wyniki referendum w UK mogą zachęcić do działań w kierunku opuszczenia UE Włochów czy Francuzów. Natomiast większość społeczeństw będących w UE, na ten moment niestety popiera dalszą integrację i masowe opuszczenie Unii Europejskiej przez inne kraje jest dziś nierealne.

3. Świadomość, że z Unii Europejskiej można wyjść, jeśli taka jest suwerenna decyzja obywateli. Do tej pory wydawało się to niemożliwe, a władza eurokratów - nieograniczona.

Zagrożenia:

1. Przyspieszenie budowy unijnego super-państwa. Wielka Brytania była zdrowym hamulcem dla Niemiec, które chcą budować wspólne europejskie "państwo" pod swoim przywództwem. Ten hamulec, który był silny, tracimy. Unijni wodzowie już wezwali UK do jak najszybszego opuszczenia UE, by nie przeszkadzała w dalszej integracji. To pokazuje, że Juncker i Merkel chcą jak najszybciej pozbyć się przeszkody w dalszej integracji UE.

2. Polska będzie musiała wybierać. Czy chce być poza UE, czy pozostać w UE, ale na innych warunkach. Warunkach, które podyktują Niemcy. Gdyby dziś odbyło się w Polsce refendum 'Polexit", to większość Polaków opowiedziałaby się za pozostaniem w UE. Czyli zgodzilibyśmy się na dalsze zrzekanie się własnej suwerenności, z obawy na brak możliwości pracy na rynkach zachodnich, brak inwestycji drogowych, czy strachu przeciw Rosji.

3. Siła rządząca w Polsce czyli PiS nie wyobraża sobie opuszczenia UE, o czym mówi prezes Kaczyński. Także pozostanie nam dalsze trwanie w tym sojuszu, tylko już wyłącznie pod dyktandem Berlina, który chce nam narzucić m.in walutę Euro czy islamskich imigrantów. Będzie nam o wiele ciężej walczyć o obronę naszych interesów.

Wnioski końcowe:

Geopolityka jest nieprzewidywalna, także powyższe wnioski jakie wyciągnąłem, mogą, ale nie muszą się sprawdzić. Jako Endek i uczeń szkoły Dmowskiego widzę nie tylko plusy, ale także ewentualne zagrożenia o których mam OBOWIĄZEK informować, mając świadomość, że wszyscy jednak cieszymy się z Brexitu mając nadzieję, że w konsekwencji będzie to nasza wielka szansa. Jednak są pewne pułapki o których jeśli jesteśmy odpowiedzialni, musimy myśleć. W związku z tym już dziś warto, aby polski rząd rozpoczął rozmowy z rządem Wielkiej Brytanii na temat statusu naszych Rodaków pracujących na Wyspach, a także poważnie rozważał możliwość rozpadu w przyszłości Unii Europejskiej. Taki rozpad może bowiem nastąpić, lecz obawiam się, że dziś Polacy i Polska, nie są na to gotowi.

Czas to zmienić i rozpocząć wieloletnie przygotowania zarówno na ewentualny rozpad UE, jak i ewentualne powstanie super-unii pod dyktatem Berlina.