Logo
Hipokracja obnażona

Maksymilian Patrykiewicz

obserwator codzienności

24 czerwca 2016 14:34

O Brexicie wiele już powiedziano i wiele się jeszcze powie, więc oddam w tej kwestii głos analitykom i wizjonerom. Bo to właśnie rzeczowej analizy i wizji nowej Europy teraz potrzebujemy, a nie kolejnych populistycznych mrzonek zarówno z jednej, jak i drugiej strony.

Abstrahując od skutków wyjścia z Unii dla Wielkiej Brytanii, Polski i samej Unii mamy teraz piękne przedstawienie hipokryzji ze strony elit politycznych i intelektualnych współczesnej cywilizacji Zachodu. O pozostaniu bądź wystąpieniu z brukselskiego tworu zadecydowali obywatele Wielkiej Brytanii. Nikt inny. Nie jest to wola monarchy czy premiera. Jest to wybór suwerena, którego głos winien być szanowany przez wszystkie grupy społeczne. A tymczasem co widzimy?

Zostawmy euforię bądź rozpacz w Europie i spójrzmy na swoje podwórko. Strona rządząca zapewnia o szacunku dla wyboru Brytyjczyków i chociaż radości w obozie Prawa i Sprawiedliwości nie ma, to podkreślenie akceptacji decyzji brytyjskiego suwerena jest rzeczą cenną.

Z wynikiem referendum nie może natomiast pogodzić się opozycja. Ci, którzy bronią demokracji, machają wydaniami Konstytucji, wieszczą upadek praworządności i demokratycznych zasad – apelują do rządu o brak zgody na ewentualne polskie referendum. Tam, gdzie obywatele mogą się wypowiedzieć. Tam, gdzie suwerenny naród może dać wyraz swoim poglądom – tam polscy obrońcy demokracji wznoszą apele o odebranie głosu narodowi. Czyż można piękniej upadać? Czyż można piękniej palić sztandary, które się niesie?

Albo umawiamy się na demokrację i akceptujemy jej zasady, albo skończmy szopkę, że ludzie o czymkolwiek mogą decydować i oddajmy władzę elitom. Ale nie tym, które wyhodowały się na komunistycznej bądź postkomunistycznej miernocie i od dekad roszczą sobie prawa do władzy. Tylko tym, które mają predyspozycje i klasę do zarządzania polskim narodem. Czyli tym, których Polska jeszcze nie posiada, ale dopiero musi wykształcić.

Natomiast wszelkim demokratom, wycierającym usta sloganami o władzy w rękach ludu zalecam spojrzeć w lustro, pomachać, uśmiechnąć się i puścić oko do Hipokryzji. Bo to właśnie jej oblicze ujrzą w zwierciadle. Tfu! Oszuści… bierzcie swoją hipokrację i wara wam od zwykłych ludzi.