Logo
Inteligencja a sprawa piłkarska

Krzysztof Gędłek

Absolwent politologii, doktorant. Publicysta portalu Polonia Christiana24.pl. oraz kwartalnika „Myśl.pl”.  Pasjonat polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, szczególnie w okresie po 1945 roku. 

4 lipca 2016 08:41

Przy okazji piłkarskich turniejów, których szał ogarnia Polaków, ze zdziwieniem można zaobserwować jak wielu mędrców – z prawa i lewa – uwielbia demonstrować swoją pogardę dla „plebejskiego” sportu, czyli piłki nożnej.

Nic chyba tak nie irytuje w drugim człowieku, jak okazywanie innym pogardy, demonstrowanie wyższości i reperowanie ubytków we własnym ego manifestowaniem niechęci dla masowych rozrywek, takich jak właśnie piłka nożna. W porządku, gdyby szło o wiecznie demonizowany – głównie z powodów politycznych – Woodstock, czy jakiś miejski maraton, zapewne rzecz nie przykuwałaby nawet uwagi i nie prowokowała do pisania tekstu. Ale jeśli sprawa dotyczy kopanej, tak bardzo hołubionej przez Polaków, a i owszem – zwraca uwagę i budzi nawet oburzenie, przynajmniej niżej podpisanego.

Nie, nie dlatego że autor jest zapalonym kibicem, bo czasy przysłowiowego fioła na punkcie piłki ma już po trosze za sobą, ani nie dlatego też, że piłka nożna to w Polsce sport narodowy, wszak trudno pojąć nawet czemu akurat sport, w którym regularnie – z drobnymi wyjątkami – dostajemy lanie, jest tym, który Polacy pokochali. Ale dlatego, że trudno znieść mu u innych demonstrowanie pogardy wobec w gruncie rzeczy niegroźnego i mało szkodliwego zjawiska. Intelektualista – wspomnę, że nie piszę o wszystkich, ale o pewnej grupie ludzi, która zresztą ma swoich reprezentantów absolutnie ponad podziałami zarówno wśród socjalistów, jak liberałów i konserwatystów – by móc uważać siebie za intelektualistę właśnie, musi bowiem zademonstrować, jak to brzydzi się rozrywką, w której spoceni głupole wydzierają się na stadionach lub przed telewizorami, popijając piwo i zachwycając się grupką facetów latających za piłką.

Znane są niżej podpisanemu np. tekst, powiedzmy ogólnie, prasowy, w których pewien konserwatysta – odpuśćmy nazwisko, bo mowa wszak o często bardzo porządnych ludziach – nie mógł odmówić sobie własnego zdziwienia, że właśnie bieganina facetów po boisku może budzić emocje. No cóż, jak na faceta o szerokich rzekomo horyzontach przegapił najwidoczniej ciekawe zjawisko społeczne. Podobne wynurzenia, już do znudzenia, pojawiają się na facebooku, na którym inteligenci szczycą się właśnie ową pogardą dla futbolu (bo przecież poważny człowiek powinien chodzić o teatru, miast – tfu! – na stadion), ogłaszając swój brak zainteresowania piłką. Jest zresztą w przypadku takich tekstów dość zabawny, ale i irytujący szablon. Otóż mędrzec mniej więcej w tydzień od rozpoczęcia wielkiego turnieju piłkarskiego – np. euro – zaczyna się uaktywniać,aodczekawszy aż połowa użytkownikówfacebookada wyraz emocjom, z lubością oświadczy, że „chyba zaczął się jakiś turniej”, że „nie rozumie o co chodzi”, że „prosi by mu wyjaśniono, co to za szał na facebooku się zaczął” itd. Itp. Słowem: „żenada”.

Pominę już fakt, że świadczy to jednak o niezbyt szerokich horyzontach ludzi strojących się w piórka erudytów, co to świat znają, gazety czytają, zjawiska społeczne odczytują szybciej niż te się pojawią. A tu klops! Coś jednak „przegapili”, a naburmuszenie i demonstracja wyższości wobec „plebsu”, raczej nie pomoże im w pełnieniu funkcji tego, który winien nieść przed narodem „oświaty kaganiec”. Pozostaje więc jedynie zaapelować, po chłopsku rzecz jasna: „te, panowie inteligencja, skoro piłka nożna was nie interesuje i nie macie o niej zielonego pojęcia, po prostu nie zabierajcie głosu”. Bo lepiej nic nie powiedzieć i być podejrzewanym o głupotę, niż się odezwać i rozwiać wątpliwości. A poza tym, tak po ludzku: nie psujcie zabawy innym.

 

Krzysztof Gędłek