24.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Ekspert mówi jak epidemia koronawirusa będzie przebiegać latem!

Zobacz koniecznie

Na świecie liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wynosi ponad 5,92 mln. Z tego powodu życie straciło 364 tys. ludzi. Jeśli chodzi o nasz kraj, zanotowano 23 376 zachorowań na COVID-19, zgonów 1051. Dalej w niechlubnych statystykach przoduje województwo śląskie, gdzie potwierdzono 8097 zakażeń, co stanowi ponad 1/3 wszystkich przypadków w Rzeczypospolitej.

 

30 maja nastąpił czwarty etap luzowania. Nie ma obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, jednak dalej trzeba pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego. Mogą się także odbywać zgromadzenia na powietrzu dla maksymalnie 150 osób, ale obowiązek zasłaniania ust i nosa lub dystans dwóch metrów dalej obowiązuje. Od tego weekendu, w sklepach, gastronomii, jak i kościołach nie ma już limitu osób. Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, siłownie, solaria, salony masażu i tatuażu, parki rozrywki, baseny, kluby fitness, place zabaw, a także będzie można organizować wesela i inne imprezy rodzinne do 150 osób.

 

Zapowiedziano także luzowania dla kibiców piłkarskich. Od 19 czerwca, na stadionach Ekstraklasy możliwość zobaczenia meczu na żywo będzie mała publiczność. Jednak frekwencja nie będzie mogła przekraczać 25% pojemności stadionu. Bilety mają być sprzedawane wyłącznie online. Zachowany ma być dystans społeczny i obowiązywać ma dezynfekcja. Przypomnijmy, że już w tym tygodniu ruszyły z powrotem rozgrywki piłkarskie, lecz jeszcze bez widowni. Gdyby nie pandemia koronawirusa na trybunach podczas tej kolejki mogłoby być naprawdę gorąco. W sobotę o 20 rozegrane będą przez wielu nazywane „Derby Polski”. Poznański Lech podejmować będzie Legię Warszawa, a w niedzielę Lechia Gdańsk zmierzy się ze swoim największym rywalem Arką Gdynia.

 

Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz w RMF FM wypowiedział się o epidemii i jak według niego przebiegać ona będzie latem.

 

„Ze względu na to, że nie mamy odporności, będziemy zatem przy kontakcie z wirusem chorować. Koronawirusy cechują się sezonowością, podobnie jak inne wirusy atakujące układ oddechowy. Dlatego latem zachorowań powinno być zdecydowanie mniej. Ten wirus będzie pasożytował w środowisku w przyszłości tak jak inne wirusy grypy, paragrypy. Będzie brać jeden kawałek tego tortu chorób powodujących infekcję dróg oddechowych w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym” – stwierdził.

 

 

Źródło: medionet.pl, kikś- konflikty i katastrofy światowe, wp.pl, rmf24.pl

Fot: TraDoC

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze