16.6 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Afera z epidemią w tle: Zatrzymano człowieka odpowiedzialnego za walkę z koronawirusem

Zobacz koniecznie

W czasie pandemii i walki ze skutkami rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 nie brakuje kontrowersji, a zarazem okazji do popełniania przestępstw. Służby niejednokrotnie ostrzegają, że oszuści mogą podobnie jak w przypadku „oszustwa na wnuczka” wykorzystywać ludzką naiwność, udając kogoś kim nie są w temacie prowadzonych przy okazji epidemii działań. Jak widać jednak, że także na zaszczytnych wysokich stanowiskach mogą zasiadać ludzie, którzy choć mają zajmować się walką z koronawirusem, to okazują się być osobami z nie do końca jasnymi motywacjami w działaniu.

 

Jednym z państw szczególnie dotkniętych przenoszeniem się słynnego już wirusa z chińskiego Wuhan są Włochy. Zdjęcia ze szpitali, w których lekarze musieli często z ogromnym poświęceniem spędzać wiele godzin na niesieniu pomocy czy nagrania przedstawiające ciężarówki przewożące zmarłych obiegły cały świat.

 

Niestety, to właśnie na terytorium Włoch miało dojść do przekrętów łapówkarskich, jakich dopuścił się człowiek piastujący ważną funkcję w ramach walki z zaistniałą w ostatnich miesiącach sytuacją. Mowa tu o komisarzu Antonino Candela, który wraz z końcem marca został ustanowiony koordynatorem ds. walki z koronawirusem na Sycylii., kiedy to mianował go i tym samym powołał do pełnienia tej roli oficjalnie prezydent tego włoskiego regionu Nello Musumeci. Sprawę opisała m.in. agencja Reuters.

 

Candela pełnił wcześniej obowiązki menedżera agencji zdrowia (ASP) w sycylijskim mieście Palermo. Swego czasu było o nim głośno, kiedy przyczynił się do ujawnienia informacji dotyczących wielkiego przekrętu do jakiego miało dojść we włoskiej służbie zdrowia. Było to w 2013 roku i chodziło wówczas o sprawę przetargu na zakup pieluszek sięgających wartością 42 milionów euro. Teraz jednak, to właśnie Antonino Candela został aresztowany, około dwa miesiące po tym jak zaczął być odpowiedzialny za koordynacje działań mających powstrzymać epidemię koronawirusa na słynnej wyspie.

 

Zatrzymany komisarz miał kierować siatką przestępczą trudniącą się łapówkarstwem. Należeli do niej sycylijscy biznesmeni, a także urzędnicy Agencji Zdrowia. Włoska policja przeprowadziła też konfiskatę siedmiu  firm mających swoje siedziby na terenie Sycylii oraz północnego regionu Włoch- Lombardii, która dobitnie odczuła pandemię SARS-CoV-2. Skonfiskowana przez funkcjonariuszy została również kwota pieniężna w postaci 160 000 euro, które według przekazywanych przez media informacji, zostały zapłacone w ramach łapówek.

 

Zdaniem włoskich służb, Antonino Candela był odpowiedzialny za m.in. organizowanie od 2016 roku przetargów na sprzęt oraz usługi medyczne o wartości sięgającej niemal równowartości 600 milionów euro. Swoje niezgodne z prawem działania prowadzić miał on według miejscowej policji, obiecując łapówki na poziomie około 1,8 miliona euro.

 

 

 

Źródło: Reuters.com ; Glosgminny.pl ; Wyborcza.pl

Fot.: Pixabay

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze