18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Apel historyków o godne upamiętnienie Dmowskiego oraz Piłsudskiego

Zobacz koniecznie

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą zwycięstwa Polaków nad bolszewikami historycy oraz miłośnicy historii wystosowali apel o odpowiednie upamiętnienie Ojców Niepodległości, szczególnie Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego.

 

„W przededniu 100-tnej rocznicy zwycięstwa nad nawałą bolszewicką apelujemy oraz prosimy o pamięć i należny szacunek dla Ojców Niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch z nich – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Byli oni jednocześnie przywódcami dwóch najbardziej znaczących nurtów politycznych, które w największym stopniu przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Z ich ideami utożsamiają się kolejne pokolenia Polaków, w tym także niżej podpisani” – można przeczytać na początku apelu.

 

W dalszej części przybliżona została historia relacji Piłsudskiego z Dmowskim, którzy mimo popierania różnych nurtów politycznych w ważnych momentach dla kraju potrafili się ze sobą zjednoczyć oraz nie odmawiali sobie patriotyzmu. Obaj działali w trudnych czasach i również niełatwe decyzję musieli podejmować. W związku z tym apelujący piszą dalej: „Historycy, pisarze, dziennikarze powinni mieć pełną swobodę w ocenie, także krytycznej, tych obu wielkich Ludzi. Powinno to odbywać się jednak z pełnym poszanowaniem faktów, uwzględnieniem realiów historycznych oraz bezwzględnym unikaniem manipulacji, rozpowszechniania kłamstw i fałszywych teorii”.

 

Na końcu apelu wyczytać można: „Za niedopuszczalne uważamy szkalowanie obu tych Postaci. Szczególnie, gdy odbywa się to rzekomo w imieniu któregoś z obu nurtów – narodowo-demokratycznego bądź piłsudczykowskiego. Uważamy to za przejaw nieodpowiedzialności i niedojrzałości. Wielkość Romana Dmowskiego nie potrzebuje pomniejszania wielkości Józefa Piłsudskiego. I podobnie dla chwały Józefa Piłsudskiego nie jest potrzebne dezawuowanie osiągnięć Romana Dmowskiego.

 

Pan Roman i Pan Komendant w równym stopniu ubolewali nad brakiem jedności wśród Polaków, a choć żyli w sporze politycznym, to przecież stali się wychowawcami kolejnych pokoleń naszych rodaków, walczących i ginących z rąk wspólnych wrogów – nosicieli dwóch pogańskich totalitaryzmów, z tej samej winy: chcieli być Polakami. Uczcijmy zatem zgodnie 100-lecie zwycięstwa, z szacunkiem myśląc o wielkim poświęceniu naszych przodków, bez którego nie mielibyśmy dzisiaj wolnej Polski”.

 

Popierający apel mogą dopisać się do listy podpisanych pisząc na adres kontakt@idmn.pl

 

Pod apelem podpisało się już wielu znanych historyków i nie tylko. Wśród nich jest m.in. Prof. Andrzej Nowak, historyk, Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dr Mariusz Bechta, historyk, IPN, Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia, Dr Krzysztof Kloc, historyk, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Tomasz Łysiak, pisarz, scenarzysta, szef działu historia tygodnika „Gazeta Polska”, Dr Jan Tarczyński, historyk, wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie (wydawcy „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza” oraz „Tygodnia Polskiego”), członek Zarządu Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, członek Rady Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Kazimierz Wilk, wiceprezes Zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja-Owsianego, Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i wielu innych.

 

Źródło: DoRzeczy

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze