19.1 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Archanioł Michał uznany za rasistę? Absurdu ciąg dalszy

Zobacz koniecznie

W ostatnim czasie, sporo miejsca w przekazach medialnych dziennikarze poświęcili temu co działo się na ulicach amerykańskich, a także niektórych europejskich miast. Po śmierci czarnoskórego mężczyzny- George’a Floyda, który stracił życie przy okazji interwencji policji, doszło do licznych protestów pod hasłem „Black Lives Matter”, które często przeobrażały się w napady, akty wandalizmu, agresji, starcia z policją i dramatyczne w skutkach innego typu sytuacje w miejscach publicznych.

 

Wśród bulwersujących i ciężkich do racjonalnego uzasadnienia zachowań, jakie miały miejsce przy okazji tychże protestów, pojawiło się również niszczenie pomników osób, które nie miały w swoim życiorysie nic wspólnego z rasizmem. Jak się jednak okazuje, wśród postaci, które stały się swoistym celem ataków ludzi rzekomo walczących z rasistowskim traktowaniem osób czarnoskórych, znalazły się też osoby związane z kultem religijnym.

 

Niedawno w mediach informowano o akcie wandalizmu dokonanym względem znajdującej się w Holandii kapliczki, w której umieszczona jest polska mozaika Czarnej Madonny. Napisano pod Jej wizerunkiem litery BLM, co jak można domniemywać, stanowi skrót od hasła „Black Lives Matter”. Teraz kontrowersje narosły wokół tematu dotyczącego ważnego orderu nadawanego w Wielkiej Brytanii oraz osoby Świętego Michała Archanioła.

 

Ważnym w Zjednoczonym Królestwie odznaczeniem przyznawanym wysokim urzędnikom tamtejszego MSZ-u, ambasadorom i dyplomatom, a także cudzoziemcom jako honorowym członkom, jest Order św. Michała i św. Jerzego (Order of St Michael and St George). Ustanowiony on został w 1818 roku. To właśnie on stał się obiektem zainteresowania części ludzi, którzy jak można wnioskować aktywnie chcą wspierać ostatnie protesty.

 

W internecie zrodziła się bowiem inicjatywa, w ramach której domaga się przeprojektowania tegoż orderu. Zdaniem organizatorów kuriozalnej dla wielu kampanii, widniejący na awersie wizerunek kojarzy się ze stosowaniem przemocy wobec czarnoskórych i śmiercią George’a Floyda. Widać tam bowiem popularną scenę pokonania szatana przez Świętego Michała Archanioła, który depcze jego głowę.

 

Obraz na gwieździe Honorowego Rycerza/Damy Komandora (KCMG/DCMG) to biały anioł stojący na głowie/szyi czarnego diabła. Jest to obraz wysoce obraźliwy, który także przypomina niedawne zabójstwo George’a Floyda przez białego policjanta w taki sam sposób, w jaki został tu przedstawiony w tym medalu. My, niżej podpisani, wzywamy do całkowitego przeprojektowania tego medalu w bardziej odpowiedni sposób i do oficjalnych przeprosin za popełnione przestępstwo!

– Napisała inicjatorka akcji Tracy Reeve na stronie, na której zamieszczono petycję w tej sprawie.

 

 

 

 

Źródło: Tvp.info ; Change.org ; Tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zobacz więcej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze