3.6 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Czy Polacy tracą wiarę? Nowe badanie CBOS

Zobacz koniecznie

W ostatnim czasie sporo kontrowersji wywołała kwestia zamykania kościół w związku z wprowadzonymi obostrzeniami na czas pandemii. Szczególne emocje wywoływało to, kiedy w dni świąteczne wierni nie mogli fizycznie uczestniczyć w Mszach Świętych i wspólnych modlitwach. Obecnie pojawiają się też obawy, że taki stan rzeczy może skutkować większym „lenistwem” wśród osób wierzących i częstszego rezygnowania z uczestnictwa w nabożeństwach. Co jednak mówią dane z przeprowadzonych badań dotyczących religijności wśród Polek i Polaków?

Z badania przeprowadzonego przez CBOS na temat religijności Polaków wynika, że rośnie liczba osób niewierzących i wynosi obecnie 8 procent.Tyle samo jest głęboko wierzących.

Według raportu CBOS zdecydowana większość badanych pozostaje wierząca. Jednak liczba osób niewierzących systematycznie rośnie. Odsetek osób głęboko wierzących utrzymuje się na stałym poziomie.

Od końca lat dziewięćdziesiątych udział osób identyfikujących się jako wierzące, w tym głęboko wierzące przekracza 90 proc. Do 2005 rok utrzymywał się poziomu 96 proc. Od dekady jednak powoli i systematycznie spada osiągając w tym roku 91 proc.

Stabilny od 2011 roku pozostaje zaś odsetek osób głęboko wierzących i wynosi 8 proc. Powoli rośnie liczba osób uznających się za raczej lub całkowicie niewierząca. W 2007 roku tylko cztery osoby na sto deklarowały się jako niewierzące. W 2019 roku ich liczba była dwukrotnie większa. Regularne praktykowanie utrzymywało się na stabilnym poziomie w latach 1997-2007 wynosząc 57 lub 58 proc. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat wskaźnik ten spadł do 47 proc.

Patrząc na osoby praktykujące nieregularnie przez ostatnie dwadzieścia lat odsetek ten zmienił się o 6 punktów procentowych i aktualnie wynosi 38 proc. Odsetek niepraktykujących do 2009 roku to 9 lub 10 procent. W ostatnich latach jednak osiągnął już 15 proc.

Według CBOS ostatnie dwa lata to spadek zaangażowania Polaków w życie religijne. W zeszłym roku udział wierzących i praktykujących był najniższy w historii badań. Jednocześnie odsetki wierzących niepraktykujących oraz niewierzących niepraktykujących przyjęły wartość historycznie najwyższą.
Zaznaczono też, że nie należy jeszcze interpretować tych zmian jako trendu z uwagi na fakt, że minęło dopiero kilka miesięcy roku bieżącego.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI) na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.

 

Źródło: rp.pl
Fot.: Wikimedia Commons, Kazimierz Mendlik

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze