Ma chronić przed powodzią 2,5 miliona mieszkańców. Otwarto największy w Polsce…

Oficjalnie została zakończona budowa największego w Polsce zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Poinformował o tym Budimex – generalny wykonawca. Jest on w stanie pomieścić tyle wody ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury.

„W czerwcu zostały zrealizowane ostatnie prace wykończeniowe przy zbiorniku w Raciborzu. Instalacja została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obiekt, który będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi. W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar około 600 km kwadratowych od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Inwestycja ochroni przed żywiołem blisko 2,5 mln mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca będzie się odbywała mechanicznie oraz automatycznie.” – brzmi komunikat.

Zbiornik Racibórz Dolny ma powierzchnię 26,3 km kwadratowych i pomieści 185 mln m3 wody. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m3, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo.

„Wybudowanie zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu to wyjątkowa inwestycja. Zapewnia bezpieczeństwo milionom ludzi i setkom miejscowości z Wrocławiem włącznie. Budowę przejęliśmy po innymi wykonawcy. Na kontrakcie pracowało z naszej strony blisko tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu. Dzięki bardzo dobrej współpracy z inwestorem i finansującym inwestycję Bankiem Światowym inwestycję ukończyliśmy w terminie kontraktowym. Mamy duże doświadczenie i możliwości w realizacji budowli hydrotechnicznych.” – dodał dyrektor budownictwa w Budimeksie Artur Popko.

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 r. i trwały blisko 30 miesięcy. Zadanie zostało zlecone przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Finansowanie przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość zrealizowanej inwestycji to 672 mln zł netto.

Źródło: money.pl, Budimex, wp.pl
Fot.: twitter/Michał Wrzosek

Komentarze

Komentarze