20.2 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Nowy szczep wirusa! Grozi nam kolejna pandemia

Zobacz koniecznie

Pomimo znoszenia obostrzeń, odmrażania kolejnych sektorów gospodarki i co za tym idzie stopniowego przywracania normalnego funkcjonowania ludzi w społeczeństwie, nadal trwa jednak walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, który wciąż powodować może spore problemy, jeżeli ludzie nie będą zachowywać odpowiednich środków ostrożności. Dodatkowo jak się okazuje, odkryto coś, co może doprowadzić do kolejnej pandemii. Nie dziwi więc to, jak wiele obaw na nowo może pojawić się wśród ludzi.

 

O zaistnieniu kolejnej niepokojącej w kwestiach epidemiologicznych sytuacji, poinformowała m.in. znana stacja telewizyjna BBC.  Cała sprawa dotyczy nowego szczepu świńskiej grypy posiadającego zdaniem ekspertów „pandemiczny potencjał”. Szczep ten został zidentyfikowany podobnie jak koronawirus SARS-CoV-2 na terytorium Chin.

 

Jak przekazała stacja BBC, szczep grypy przenoszony jest przez świnie, jednakże jak zwracają uwagę naukowcy, mogą zarażać się nim także ludzie. Jak podkreślono w treści artykułu na łamach naukowego pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”, ryzyko stanowi fakt, że po zmutowaniu może on przenosić się z człowieka na człowieka, a w dalszej kolejności wywołać kolejną globalną pandemię, co z pewnością byłoby bardzo poważnym zagrożeniem dla wielu państw po niedawnych doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa.

 

Choć jak wyjaśnili we wspomnianym artykule eksperci, nowy szczep świńskiej grypy nie jest problemem „na teraz”, to jednak posiada on cechy typowe dla wysokiego przystosowania do zarażenia ludzi. Z tego też powodu wymaga on ścisłego monitorowania w ramach zapobiegania rozwojowi kolejnej pandemii.

 

Dodatkowe ryzyko stanowi fakt, że jak informują badacze, w obecnym czasie ludzie mogą posiadać znikomą lub nawet żadną odporność na ten szczep świńskiej grypy. Naukowcy apelują w związku z taką sytuacją o szybkie wdrażanie środków w ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wśród świń oraz monitorowanie osób pracujących w przemyśle trzodowym.

 

 

 

Źródło: BBC ; Proceedings of the National Academy of Sciences ; Businessinsider.com.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze