29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Plagiat na finiszu kampanii? Mocne zarzuty wobec Trzaskowskiego [ANALIZA]

Zobacz koniecznie

Opublikowany na finiszu kampanii program Rafała Trzaskowskiego może wywołać ogromny skandal. Internauci, a nawet inni kandydaci zauważyli bowiem zadziwiające podobieństwa do przedstawionych wcześniej dokumentów programowych i programów.  Z kolejnymi upływającymi godzinami odkrywane są kolejne „kalki”. Czy program, na który czekaliśmy aż do ostatniego dnia kampanii naprawdę musi być pełen takich „kwiatków”?

 

Sprawa wygląda bardzo poważnie. Najpierw niebywałe zbieżności w programie przedstawionym przez Rafała Trzaskowskiego dostrzegli dwaj inni kandydaci – Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak Kamysz. Zdaniem wielu internautów to nie przypadek, a próba przyciągnięcia wyborców konkurencji w drugiej turze lub… zwyczajne lenistwo. Trzeci w większości sondaży Szymon Hołownia stwierdza, że program jego konkurenta parafrazuje jego postulaty na poziomie ideowym. Pojawia się wiele głosów, że sztab Trzaskowskiego postąpił co najmniej nieetycznie, a może nawet ociera się o plagiat. To byłoby potężnym ciosem wizerunkowym.

 

Tym bardziej, że Rafał Trzaskowski pozuje na wyrafinowanego konsumenta wyższej kultury i orędownika środowisk artystycznych i sztuki. Takie działanie może obniżyć jego poparcie w tej właśnie grupie wyborców.

 

Jednak program kandydata Koalicji Obywatelskiej szokuje jeszcze bardziej z innego powodu. Internauci szybko znaleźli przepisane niemal słowo w słowo (sic!) dwa postulaty ruchu „Kultura Niepodległa”, związanego ze środowiskiem liberalnych artystów, m. in. Agnieszki Holland czy Olgi Tokarczuk. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że wspomniany manifest został wydany 3 lata temu, dokładnie 28 sierpnia 2017 roku. Warto podkreślić, że Kultura Niepodległa uchodzi za radykalnie antyrządową organizację.

 

W tym miejscu nasuwa się pytanie kto tak naprawdę stoi za Trzaskowskim? Niesamodzielny sztab czy może tajemnicze lobby interesów?

 

Jak czytamy w programie Rafała Trzaskowskiego: „Obywatelska Rada Kultury: Powołam przy moim urzędzie Obywatelską Radę Kultury, składającą się z przedstawicieli środowisk twórczych i animatorów kultury z całej Polski. Jej zadaniem będzie opiniowanie polityki kulturalnej i działalności edukacyjnej państwa.” Tu rodzi się kolejne pytanie o realny stosunek rady złożonej (zapewne) ze skrajnie lewicowych i liberalnych środowisk do polityki historycznej, wiary czy lobby LGBT.

 

Dla porównania prawdopodobnie przekalkowany postulat krytykującego PiS ruchu Kultura Niepodległa: „Powołanie mocą ustawy Obywatelskiej Rady Kultury, składającej się z przedstawicieli środowisk twórczych i animatorów kultury z całej Polski. (…) Zadaniem Rady będzie opiniowanie polityki kulturalnej i działalności edukacyjnej państwa.”  Zbieżne, a właściwie jednobrzmiące fragmenty nie wymagają komentarza. W mediach społecznościowych wzbiera pytań o niejasne powiązania Trzaskowskiego.

 

Drugim, niemal identycznie brzmiącym fragmentem jest postulat o „kulturze w szkole”. Warto postawić pytanie ile jeszcze ewentualnych kalek może znaleźć się do ciszy wyborczej, a ile – co chyba ważniejsze – powiązań nie zostanie ujawnionych.

 

Podejrzenia o plagiat to nie jest to na co zapewne liczył w ostatnim dniu  Rafał Trzaskowski. Tak czy inaczej Polacy mają prawo wiedzieć kto stoi za ich ewentualnym kandydatem i jego programem. Jeśli program prezydenta Warszawy okazałby się plagiatem – aktualnie to domniemania oparte o mocne argumenty – należałoby niezwłocznie wyciągnąć konsekwencje prawne. Czy zdecydują się na to jego konkurenci i wspomniane środowiska? Jak wpłynie to na ich decyzje przy ewentualnym poparciu któregoś z kandydatów w II turze?  Pytania mnożą się w bardzo szybkim tempie.

 

Zobacz więcej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze