Policja rozbiła grupę przestępczą. Produkowali…

Pięć osób podejrzanych o podrabianie dokumentów i pranie brudnych pieniędzy zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i KGP. Według śledczych mieli oni wyprodukować co najmniej kilkanaście tysięcy fałszywych dokumentów. Trafiały one głównie do krajów Unii Europejskiej.

Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Białymstoku funkcjonariusze zatrzymali pięć osób zaangażowanych w działalność zorganizowanej grupy przestępczej. Mogła ona działać od 2015 roku do momentu jej rozbicia. Według śledczych tworzyli oni fałszywe dowody osobiste, prawa jazdy, karty pobytu cudzoziemców i świadectwa kwalifikacji na zlecenia nie tylko z Polski, ale także z krajów Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej. Reklamowali swoje usługi na znanych stronach w internecie. Oferowali je, jako „dokumenty kolekcjonerskie”. Zajmowali się także praniem brudnych pieniędzy. Podejrzani są o „wypranie” ponad 5 mln zł.

Według prokuratury na swojej przestępczej działalności zarobili co najmniej 3,5 mln zł. Werbowane przez nich osoby tzw. słupy, zakładały rachunki bankowe na wpłaty za dokumenty. Następnie pieniądze te były transferowane na inne konta, po czym wypłacano je w bankomatach, lub lub wymieniano na kryptowaluty.

Akcję przeciwko grupie prowadzono w Warszawie, a także na Podlasiu, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz w województwach świętokrzyskim i lubelskim. Śledczy przejęli fałszywe dokumenty, sprzęt komputerowy, profesjonalne drukarki, matryce oraz karty służące do produkcji dokumentów. Zabezpieczono też bazę danych osób, które mogły dokonywać zakupu.

Trzem zatrzymanym postawiono zarzuty działalności w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z artykułów przeciwko wiarygodności dokumentów. Jedna osoba usłyszała też zarzut kierowania grupą. Wszystkim grozi także kara za pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Wobec dwóch zastosowano tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Źródło: policja
Fot.: policja

Komentarze

Komentarze