29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Spotkanie Duda-Trump w Waszyngtonie.

Zobacz koniecznie

Prezydent Donald Trump w swoim zaproszeniu przedstawił tematy jakie chce omówić z Andrzejem Dudą. Oprócz obronności o handlu są to energetyka i bezpieczeństwo telekomunikacyjne. W środowy wieczór Biały Dom oficjalnie potwierdził informację o wizycie Andrzeja Dudy u Donalda Trumpa zaplanowanej na 24 czerwca.

„Rozmawiałem z panem prezydentem także o współpracy polskich i amerykańskich naukowców w pracach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Też w tej sprawie będę chciał z panem prezydentem rozmawiać” – zapowiedział Andrzej Duda na briefingu prasowym.

„Z mojego punktu widzenia ważna jest przede wszystkim obronność, a więc kwestia współpracy militarnej, zwłaszcza w kontekście tego, co ostatnio pan prezydent ogłaszał. To jest jedna rzecz. Druga, oczywiście Trójmorze – bardzo ważne, bo to kwestia naszego rozwoju i inwestycji” – wyjaśnił prezydent.

Jak donosi reporter RMF FM Krzysztof Berenda, Amerykanie mają nam też zaproponować budowę elektrowni jądrowej. Będą chcieli przedstawić technologię i wykonanie, a także zasugerować udzielenie kredytu na cały projekt. Temat elektrowni atomowej był już poruszany w trakcie poprzedniej wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Teraz – jak słyszmy zarówno ze strony polskiej, jak i amerykańskiej – mają pojawić się konkrety.

Prezydent powiedział, że pisemne zaproszenie przyszło ze Stanów Zjednoczonych w środę. Zdaniem agencji Associated Press głównym tematem rozmowy przywódców Polski i USA będzie plan przeniesienie do naszego kraju części oddziałów amerykańskich wycofywanych z Niemiec. Kancelaria Prezydenta pracuje nad szczegółami wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu. W planie wizyty są m.in. rozmowy w „cztery oczy”, rozmowy delegacji i spotkanie z mediami.

Źródło: PAP, tvp.info, rmf24
Fot.: Twitter/Visegrad24

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze