16.2 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Wyrostkiewicz: Węgiel ogrzewa cały Londyn, a w Polsce… akcja dekarbonizacja trwa

Zobacz koniecznie

Wciąż to samo. Polska węglem stoi, ale dbajmy o planetę, bo globalne ocieplenie i topniejące lodowce. Tymczasem najwięcej węgla wydobywają w Europie Niemcy, a ekologiczne wykorzystanie „czarnego złota” jest źródłem ciepła w największych europejskich miastach.

– Energia zielona jest znacznie droższa aniżeli energia tzw. czarna. Zielona energia jest niewątpliwie przydatna przy likwidacji smogu, ale w skali przemysłowej nie jest w stanie obecnie zaspokoić nawet części potrzeb energetycznych świata. Zresztą węgiel odpowiednio przygotowany może być także wykorzystany w gospodarce komunalnej jako paliwo antysmogowe, mam na myśli tzw. błękitny węgiel. Cały Londyn jest w ten sposób ogrzewany, podobnie jak Walia i Irlandia, gdzie udaje się zwalczać smog – mówił Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Zresztą, o ile Unia Europejska próbuje dalej handlować emisjami CO2, a jej politycy z lubością wytykają Polsce braki w demokracji, gospodarce i polityce węglowej, należy pamiętać, że w Europie poza np. Jastrzębską Spółką Węglową jest jeszcze kilku innych potentatów, którzy realizują 100 proc. unijnych limitów, a co więcej potrzebują, to kontynuują tam, gdzie dyrektywy UE nie docierają. A co na to świat?

– Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia paryskiego, Rosja nie respektuje zasad polityki klimatycznej, natomiast Chiny w ogóle nie przejmują się jakimikolwiek ustaleniami w sprawie redukcji emisji CO2. Australia oraz Kanada nie przestrzegają porozumienia z Kioto – informował Dominik Kolorz.

Dr Marian Szołucha przypomina z kolei, że węgiel koksowy (domena podstawowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej!) to przecież baza dla hutnictwa. Żelazo i stal powstają głównie dzięki węglowi koksowemu. Zapotrzebowanie na stal w 2017 roku wzrosło w porównaniu z 2016 o blisko 400 tys. ton! Dlatego, że z węgla poza energią wytwarzane jest niemal wszystko, co zawiera żelazo, a Polska gospodarka – na szczęście – potrzebuje go coraz więcej.

Co z tego jeszcze wynika? Ano tyle, że bez węgla nie ma… ekologicznych wiatraków i nie mniej ekologicznych rowerów. Po prostu!

Wie o tym doskonale JSW, które ostatnimi laty rozwija inwestycyjne skrzydła. W tym samym czasie jej unijnej konkurencji kończą się zapasy (a wiadomo, ich transport kosztuje). Może właśnie dlatego to teraz tak bardzo zagrożony jest polski węgiel i jego rozwój, bo komuś w Europie pali się pod… Mówiąc kolokwialnie, JSW psuje wielu potentatom interesy, a polska opozycja i ekolodzy uwielbiają świadomie bądź nieświadomie wspierać zagraniczny biznes wykańczając własny.

Robert Wyrostkiewicz- dziennikarz i publicysta.

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze