0.6 C
Warszawa
niedziela, 4 grudnia, 2022

Zagrożenie terrorystyczne w Polsce! Służby informują o przeprowadzonych działaniach

Zobacz koniecznie

Terroryzm nadal stanowi zagrożenie w różnych częściach świata, a rozprzestrzenianie się koronawirusa nie zakończyło działalności organizacji fundamentalistycznych podejmujących się terrorystycznych działań. Niestety zmaganie się z zagrożeniami jakie niesie aktywność terrorystów stanowi również wyzwanie dla przedstawicieli polskich służb dbających o bezpieczeństwo.

 

W ostatnich miesiącach kilkukrotnie informowano w mediach, powołując się na komunikaty polskich służb, że schwytani zostali na terenie naszego kraju ludzie powiązani z terrorystyczną organizacją „Państwo Islamskie”, bądź też stanowiący realne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych obywateli.

 

W tym tygodniu dziennikarze różnych polskich mediów znów poinformowali o schwytaniu osoby, która stanowić miała realne zagrożenie terrorystyczne. Zatrzymania dokonali w maju funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, na podstawie materiałów, które zdołała zgromadzić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ich treść wskazywała, że realne zagrożenie stanowić może ten człowiek, zważywszy na to do jakich zachowań wykazywał tendencję.

 

Z materiałów ABW wynika, że mężczyzna jest silnie zradykalizowany i stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP. Zatrzymany wykazuje skłonność do przemocy, zaś z jego deklaracji wynikało, że jest zdolny do podjęcia działań o charakterze terrorystycznym

– przekazał w środę Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

 

Zatrzymany człowiek, o którym mowa, pochodzi z terenów Indii. Jak poinformował Stanisław Żaryn, mężczyzna ten trafił do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców, który pilnowany jest przez Straż Graniczną.

 

W dalszej kolejności, wszczęta ma zostać procedura wydalenia mężczyzny z naszego kraju na podstawie ustaleń zawartych w materiałach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według słów Stanisława Żaryna, tego typu działania, które wiążą się z wydalaniem z terytorium RP cudzoziemców stanowiących zagrożenie terrorystyczne, ABW przeprowadzała wielokrotnie. W latach 2015-2019 w takich okolicznościach nasz kraj opuścić miało czternastu obcokrajowców.

 

Procedury wydalenia obywateli innych państw z Polski usprawniła uchwalona ponad 4 lata temu ustawa o działaniach antyterrorystycznych

– wyjaśnił rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

 

 

Źródło: RDC.pl

Fot.: YouTube/TVP Info (zrzut ekranu)

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze