28.5 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Były minister transportu zatrzymany

Zobacz koniecznie

Były minister transportu Sławomir Nowak został zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano jeszcze dwie osoby: byłego dowódcę JW „GROM” Dariusza Zawadkę oraz gdańskiego przedsiębiorcę Jacka P.

Jak informuje prokuratura zatrzymanie jest efektem międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez grupę prokuratorów z Polski i Ukrainy oraz śledczych z CBA i NABU – ukraińskiej służby antykorupcyjnej. Taki zespół powstał z uwagi na transgraniczny charakter działalności grupy przestępczej.

Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego oprócz Sławomira Nowaka funkcjonariusze CBA z Delegatury w Gdańsku zatrzymali jeszcze dwie osoby – byłego dowódcę JW „GROM” Dariusza Zawadkę oraz gdańskiego biznesmena Jacka P. Wszyscy trzej są podejrzewani o korupcję oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymani mają usłyszeć zarzuty. Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie Sławomir Nowak ma usłyszeć sześć zarzutów. Dotyczą okresu, gdy kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych – Ukrawtodor w latach 2016-2019.

Sławomir Nowak ustąpił z funkcji p.o. szefa ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor we wrześniu 2019 r. Ukraiński minister infrastruktury Władysław Kryklij mówił wcześniej, że zostanie on zwolniony. Wcześniej ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) poinformowała, że podał on nieprawdziwe informacje w deklaracji majątkowej. Wątpliwości dotyczyły wartości samochodu i kwot na rachunkach bankowych.

Sławomir Nowak oświadczył wówczas, że jego deklaracja jest prawidłowa. Ukrawtodor wyjaśnił w komunikacie, że wszystkie deklaracje finansowe Sławomira Nowaka potwierdzone są na kontach bankowych. Po rezygnacji z funkcji z Ukrawtodorze Sławomir Nowak napisał, że jest zadowolony „z wyników, które udało się osiągnąć na Ukrainie”. Wśród swych zasług wymienił m.in. stworzenie Funduszu Drogowego, inwentaryzację dróg oraz lepsze wykorzystanie kredytów Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Źródło: rmf24.pl PAP, rp.pl
Fot.: ss YouTube

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze