1.1 C
Warszawa
niedziela, 27 listopada, 2022

Europejski kraj dopiero po kilkudziesięciu latach usunął swastykę z loga swoich sił zbrojnych

Zobacz koniecznie

Swastyka to symbol, który stał się można by powiedzieć ofiarą zbrodniczej ideologii nazistowskiej wprowadzonej przez Adolfa Hitlera. Pierwotnie bowiem symbol ten przez setki lat uważany był za coś pozytywnego i w wielu kulturach oznaczał po prostu szczęście. 

 

Jednak wraz z pojawieniem się ogromnych zmian politycznych i ideologicznych w Niemczech przed II wojną światową, wiadome było że symbol ten w Europie nie będzie kojarzył się dobrze, a wręcz odwrotnie – stanie się synonimem śmierci, cierpienia i ogromnego bólu do jakiego doprowadzili Niemcy w latach 1939-1945.

 

Niektóre państwa nie uległy jednak presji środowiska międzynarodowego i nie odstawiły swastyki w kąt patrząc na nią jedynie w negatywny sposób. Finowie, bo o nich mowa w tym artykule, mieli bowiem ten symbol w logo swoich wojsk powietrznych już od roku 1918. Postanowili je pozostawić jako obowiązujące także po II wojnie światowej i przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

 

Wielu ludzi niezwykle szokował widok nawet sprzed kilku miesięcy, gdy to na relacjach z wojskowych uroczystości w Finlandii można było zobaczyć flagi z symbolem kojarzącym się większości ludności świata z antysemityzmem czy obozami koncentracyjnymi. Od kilku lat toczyła się jednak debata odnośnie zmiany loga i choć presja międzynarodowa była coraz mniejsza, to Finowie bali się wykorzystanie faktu iż mają ten symbol w logo swoich sił powietrznych, przez rosyjską propagandę, która mogłaby oskarżać ich o zbrodnicze zapędy i tłumaczyć tym w najgorszym wypadku nawet interwencję militarną.

 

W ostatnich dniach bez większych zapowiedzi doszło jednak do zmiany loga po dziesiątkach lat i obecnie jest ono zupełnie odmienne, a można je zobaczyć w poniższym „tłicie”:

 

 

Źródło:

twitter.com

youtube.com

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze