12.4 C
Warszawa
wtorek, 18 maja, 2021

Halloween w Polsce zakazane? Za obchodzenie go będzie grozić nawet areszt?

Przeczytaj koniecznie

„Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego” – można wyczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy, który w najbliższym czasie rozpatrywać będzie komisja sejmowa.

 

Petycja zakładająca zakazanie obchodzenia Halloween w Polsce stworzona została przez anonimowego autora. Zakłada ona, iż: „kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”. W dalszej części petycji można wyczytać: „kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności”.

 

Dodatkowo według autora przy każdej prokuraturze powinien zostać utworzony zespół, który miałby pilnować przestrzegania ustawy. Prokuratorzy natomiast mieliby się zająć „tropieniem dzieci przebranych za potwory i kościotrupy oraz przekazywaniem ich spraw na policję”

 

Można stwierdzić, iż petycja ta jest wyjątkowo egzotyczna. Mimo wszystko komisja sejmowa będzie musiała się nad nią pochylić, gdyż jak poinformowała „Rzeczpospolita” marszałek Sejmu Elżbieta Witek nadała tej petycji bieg. Według Centrum Informacyjnego Sejmu w związku z obowiązującymi przepisami petycje można tylko odrzucać ze względu na braki formalne przedłożonych dokumentów.

 

Taki stan prawny obowiązuje już od 2014 r. Wówczas w życie weszła ustawa, która przewidywała, że „każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej”. Z tego też powodu powołana została Komisja do Spraw Petycji, która musi zajmować się takimi dokumentami.

 

Źródło: rmf24, Rzeczpospolita

Foto: Videos – Pexels

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Najnowsze