20.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Jest porozumienie w Brukseli! Tyle pieniędzy trafi do Polski

Zobacz koniecznie

Zakończył się przedłużające negocjacje odbywane w ramach szczytu przywódców Unii Europejskiej w Burkseli. Rozmowy te były trudne i trwały dosyć długo, bo aż pięć dni, choć początkowo zakładano, że porozumienie osiągnięte zostanie we dwa dni. Negocjacje dotyczyły budżetu oraz funduszu odbudowy państw członkowskich w związku z pandemią koronawirusa i jej skutkami.

 

Dziś rano poinformowano o osiągnięciu porozumienia. Rozmowy wznowione zostały o godz. 5 rano, a zaledwie 30 minut później na Twitterze pojawił się komunikat szefa Rady Europejskiej, który wskazywał iż porozumienie zostało zawarte.

 

 

Finalnie fundusz odbudowy stanowić ma w sumie 750 miliardów euro. Bezzwrotne granty to 52 % tych pieniędzy, czyli 390 miliardów euro. Pozostała część ma natomiast zostać udzielona jako pożyczki.

 

W przypadku Polski możemy liczyć na ok. 160 miliardów euro. Nasze państwo otrzymać ma bowiem 125 miliardów w formie grantów oraz 34 miliardy euro w pożyczkach z funduszu odbudowy oraz budżetu. Po osiągnięciu porozumienia, przed godz. 7 rano na wspólnej konferencji prasowej pojawili się Szef Polskiego Rządu Mateusz Morawiecki oraz Victor Orban, Premier Węgier.

 

Zaczęliśmy od czwartku od kolacji, dzisiaj mamy wtorek, to był długi maraton i z radością stwierdziliśmy, że przełamaliśmy kryzysy, które groziły brakiem uzgodnienia tego budżetu.Warto to podkreślić, bo Europa potrzebuje zastrzyku inwestycyjnego

– powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

 

 

 

Premierzy Polski i Węgier wyjaśniali jak ważny jest obecnie głos państw Grupy Wyszechradzkiej przy podejmowaniu decyzji w UE.

 

Wspólne działania Grupa Wyszehradzkiej doprowadziły do wielkiego sukcesu, który możemy teraz przedstawić.

– Ocenił PRM Mateusz Morawiecki.

 

W opinii polskiego premiera pieniądze te stanowić będą „bardzo dobry zastrzyk na cele rozwojowe, zwiększone dotacje na cele rolne, a także transformację energetyczną”.

 

Wywalczyliśmy lepsze zasady niż to co Komisja Europejska proponowała, czyli możliwość zaangażowania 50 proc. środków natychmiast bez zobowiązywania się do celu klimatycznego.

– Wyjaśniał Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

 

Szef Polskiego Rządu tłumaczył jak udało się uzyskać dodatkowe 600 milionów euro.

 

Fundusz dotacyjny został ograniczony o 22% względem wyjściowej propozycji, natomiast polski udział w tym został ograniczony tylko o 3%. Udało się wynegocjować dodatkowo 600 mln euro.

– Powiedział polski premier.

 

CZYTAJ TEŻ: Wspaniałe słowa Victora Orbana na temat Polski! To może się nie spodobać innym w UE [WIDEO]

 

 

Ważne słowa padły również z ust węgierskiego Premiera Victora Orbana, który określił Polskę jako lidera Grupy V4.

 

Nie mam wątpliwości, że dzisiaj rano być Polakiem to wspaniała rzecz (…) Mateusz tego nigdy nie powie do Polaków, bo jest bardzo skromną osobą, ale faktem jest, że Węgry też odniosły sukces, ale Polska odniosła naprawdę wielki sukces i powód dla którego odnieśliśmy sukces to ten, że właśnie Mateusz był liderem Grupy Wyszehradzkiej, był liderem naszego zespołu.

– Tłumaczył Victor Orban.

 

Premier Węgier pogratulował Polakom, gratulując Mateuszowi Morawieckiemu uzyskania miliardów euro dla naszego kraju. Zdaniem Orbana została wykonana przez naszego premiera „wspaniała robota”.

 

Naprawdę dobrze, że my byliśmy żołnierzami jego zespołu. Cieszymy się, że lider Grupy Wyszehradzkiej to naprawdę doświadczony były minister finansów

– Powiedział Premier Orban.

 

Zwrócił on również uwagę na fakt, że niewłaściwym jest pouczanie w sprawie praworządności krajów, które mają takie doświadczenia w walce z komunizmem jak Polska oraz Węgry.

 

 

 

Źródło: DoRzeczy.pl ; Twitter ; o2.pl

Fot.: Flickr

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze