26.7 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Koronawirus wywołuje zaburzenia psychiczne? Te ustalenia naukowców rzucają nowe światło

Zobacz koniecznie

Słynny już SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhan, które przenoszenie się między ludźmi wywołało problemy na całym świecie, wciąż pozostaje pod wieloma względami sporą zagadką. Wciąż pojawiają się bowiem znaki zapytania dotyczące tego jak unikać zakażenia, co może być skuteczne w leczeniu COVID-19, jak dokładnie przenosi się koronawirus z człowieka na człowieka przy przechodzeniu mutacji, jak również tego jakie objawy może on wywoływać.

 

Jak przekazał hiszpański dziennik „El Pais”, brytyjscy naukowcy mieli dojść do dosyć zaskakujących zapewne dla wielu wniosków. Stwierdzono bowiem, że osoby chore na COVID-19 doświadczać mogą takich zaburzeń jak urojenia czy psychozy. Hiszpańscy dziennikarzy powołując się na te ustalenia, cytują pochodzącego z Wielkiej Brytanii pracownika naukowego Univeristy College of London Michaela Zandiego, który odpowiadał za koordynowanie tychże badań.

 

Zakażenie tym typem koronawirusa, który rozprzestrzenił się po świecie, może zdaniem naukowców powodować zmiany neurologiczne, w które wliczane są zaburzenia treści racjonalnego myślenia czy też urojenia u pacjentów. Dodatkowo, na łamach naukowego pisma „Brain” wymieniono też możliwość wystąpienia udaru mózgu u osób, które chorują na COVID-19.

 

Przy okazji opisanych badań, u niektórych pacjentów stwierdzone miało zostać też wystąpienie GBS, czyli zespołu Guillaina-Barrego, który przejawia się atakowaniem komórek nerwowych przez układ odpornościowy. Zdaniem osób zajmujących się tymi badaniami ma być to w praktyce efekt przesadnej reakcji systemów obronnych w organizmie, kiedy dochodzi do zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

Choć jak podkreślili naukowcy, w żadnym z badanych przypadków nie stwierdzono obecności komórek koronawirusa w mózgu pacjenta, to jednak zauważono, iż takowego niebezpieczne zmiany neurologiczne prowadzić mogą nawet do śmierci chorego.

 

 

Źródło: Rmf24.pl ; El Pais ; Brain

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze